A Flexinform TAO EKR webinár tájékoztató felvételei a https://webinar.flexinform.hu/ oldalon érhetők el.
Mindegyik szakszövetség 2024/25-ös évadra vonatkozó TAO Elektronikus Kérelmi Rendszer felületén a „Tanúsítványkezelés” → „Tanúsítványkezelés (Microsec) menüponton keresztül. (MLSZ 2024/25 TAO EKR, MKSZ 2024/25 TAO EKR, MKOSZ 2024/25 TAO EKR, MVLSZ 2024/25 TAO EKR, MRSZ 2024/25 TAO EKR, MJSZ 2024/25 TAO EKR)
Igen, a Microsec által készített tájékoztató a következő linken keresztül tölthető le: Microsec igénylési folyamat tájékoztató
Attól függetlenül, hogy beküldött sportfejlesztési programmal a 2024/25-ös évadra vonatkozóan nem rendelkezik, a sportszervezet felhasználói fiókja évadról évadra másolásra kerül. A felhasználónév ugyanaz, mint a korábbi évadokban, viszont ha korábbi évadban történt jelszócsere, akkor előfordulhat, hogy az egyes évadokban eltérnek a jelszavak. Ebben az esetben az „Elfelejtett jelszó” funkció segítségével van lehetőség új jelszót kérni a regisztrációkor megadott e-mail címre.
Ebben az esetben keresse a szakszövetségi ügyintézőket vagy a Flexinform Ügyfélszolgálati Portálra (Technikai Support) tegyenek bejelentést az egyes szakrendszerek felületén található linkeken keresztül, melyeket a felhasználónév/jelszó mezők alatt találhatnak.
Az ügyfélszolgálati portál útmutatója a következő linken keresztél érhető el: Flexinform Ügyfélszolgálati Portál használati útmutató
Azoknak a személyeknek, akik a TAO Elektronikus Kérelmi Rendszerben elektronikus aláírással hitelesített kérelmeket szeretnének beküldeni, jellemzően a szervezetek hivatalos képviselőinek, illetve azon meghatalmazott személyeknek, akiket a hivatalos képviselő meghatalmaz a Rendelkezési Nyilvántartáson keresztül ügyleti képviselettel, hogy a TAO eljárás során teljeskörűen eljárhassanak, beleértve a kérelmek beküldését és saját elektronikus aláírással történő ellátását. Ha valaki nem szeretne elektronikus aláírással beküldeni kérelmeket, akkor nincs szükség Microsec tanúsítvány igénylésére, viszont szükség van az RNY-ben „TAO űrlapbenyújtás előkészítése” vagy „Teljeskörű TAO látvány-csapatsport támogatási eljárás ügyleti képviselete” ügyben tett meghatalmazás.
25/26-os évadtól kezdődően:
ügyfélkapu: ügyfélkapu+ vagy DÁP második faktoros azonosítással (ügyfélkapu, ügyfélkapu+ és DÁP kérdésekben a 1818-as telefonszámon tudnák felvilágosítást, információkat kérni)
Aktív és érvényes Microsec elektronikus aláírás
„Teljeskörű TAO látvány-csapatsport támogatási eljárás ügyleti képviselete” ügyben meghatalmazás megléte az adott szövetség és adott szervezet vonatkozásában a Rendelkezési Nyilvántartásban
Az adott szervezet cégkapujában „ügykezelő” jogosultság megléte
24/25 és korábbi évadokban:
ügyfélkapu: ügyfélkapu+ vagy DÁP második faktoros azonosítással (ügyfélkapu, ügyfélkapu+ és DÁP kérdésekben a 1818-as telefonszámon tudnák felvilágosítást, információkat kérni)
Aktív és érvényes Microsec és/vagy Netlock elektronikus aláírás:
Microsec esetén: „Teljeskörű TAO látvány-csapatsport támogatási eljárás ügyleti képviselete” ügyben meghatalmazás megléte az adott szövetség és adott szervezet vonatkozásában a Rendelkezési Nyilvántartásban
Netlock esetén: az adott szervezethez érvényes és az ügyfélkapus azonosítás során azonosított személy nevére szóló tanúsítvány
Az adott szervezet cégkapujában „ügykezelő” jogosultság megléte
Mivel a TAO Elektronikus Kérelmi Rendszer webes, böngészőben használható rendszer, illetve az aláírási folyamat integrálva van a webes alkalmazásba, ezért operációs rendszertől független, így Windows, MacOS, Linux operációs rendszereken is használható. Ha a tanúsítványt szeretnék a TAO Elektronikus Kérelmi Rendszeren kívül használni, a Microsec alkalmazásai már függhetnek operációs rendszertől, de erről bővebb tájékoztatást a Microsec zrt. tud adni.
A korábbi netlockos, fokozott biztonságú szervezeti tanúsítványtól eltérően a Microsec minősített biztonságú, személyes tanúsítványából minden személynek csak egyet kell igényelnie.
A tanúsítvány kiadása során számos tájékoztató e-mailt kapnak a folyamat előremenetelével kapcsolatban. A tanúsítvány kiadása után az e-szignó ügyfélportál (https://portal.e-szigno.hu/login) felületén bejelentkezés után a “Dokumentumok” menüpontban találhatja meg az “Információs és aktiváló adatlap” című dokumentumot. A dokumentumot 20 napig tárolja a Microsec ügyfélportál, ezért intézkedjenek ezen dokumentum megfelelő helyen való tárolásáról, mivel olyan információkat tartalmaz, ami jelszótévesztés, tanúsítvány felfüggesztés esetére tartalmaz fontos információkat!
Ebben az esetben a Microsec ügyfélszolgálat tud segíteni. Microsec ügyfélszolgálati elérhetőség
A TAO Elektronikus Kérelmi Rendszerben a szervezet – személy összerendelés már nem csak az ügyfélkapus azonosítás során kiolvasott név és az adószám alapján, adott szervezethez tartozó aktív tanúsítványokban szereplő név alapján történik meg, hanem a Rendelkezési Nyilvántartásban teljeskörű TAO ügyintézésre leadott ügyleti képviselet alapján. A Netlock tanúsítvány alapú összerendelések a Netlock tanúsítványok érvényességi idejének lejártáig működni fognak a 24/25-ös TAO évaddal bezárólag. 25/26-os TAO Elektronikus Kérelmi Rendszerben már csak az RNY alapú, teljeskörű TAO ügyintézéshez kapcsolódó ügyleti képviselet alapján történik meg a szervezet – személy összerendelés.
Igen, más részére is igényelhető Microsec tanúsítvány. A TAO EKR felületén az igénylési folyamat előtt az ügyfélkapus azonosítással érintett személy adatai kerülnek megjelenítésre, illetve annak a szervezetnek az adatai kerülnek betöltésre, nem megváltoztatható módon, amelyik szervezet felhasználói fiókjából az igénylés kezdeményezésre kerül, de ezek az adatok a Microsec igénylési felületén megváltoztathatók bármilyen adatra.
Mivel a Microsec tanúsítvány nem szervezethez kötődő tanúsítvány, hanem személyes tanúsítvány, ezért az igénylési folyamatok is személyhez kötöttek. Ebben a menüpontban azok az igénylések kerülnek megjelenítésre, amelyeket az ügyfélkapuval azonosított személy indított. Tehát a rendszer az adott személy által indított igényléseket fogja megjeleníteni mindig.
Ha elindításra került egy igénylési folyamat, de nem került a Microsec felületén véglegesítésre, befejezésre, akkor ezek az igénylések rögzítésre és megjelenítésre kerülnek az igénylések között.
Ha véglegesítésre került az igénylési folyamat, de a Microsec által küldött automatikus státuszfrissítés valamiért nem került feldolgozásra, akkor is ez a státusz kerül megjelenítésre. Amennyiben beadásra került az igénylés és 1-2 óra elteltével sem frissült a státusz, kérjük érdeklődjenek a Microsec ügyfélszolgálatán, hogy az igénylésük beérkezett-e. Egyébként a sikeres igénylésről a Microsec e-mail üzenetet is küld.
Természetesen a tanúsítvány bármilyen dokumentum elektronikus aláírására alkalmas. A használattal kapcsolatosan a tanúsítványigénylési folyamat során a Microsec zrt. által küldött e-mailekből tájékozódhatnak.
Nincs, újra kell indítani a TAO Elektronikus Kérelmi Rendszer felületén az igénylést és újra meg kell adni minden adatot.
A táblázat segítséget nyújt abban, hogy a tanúsítványigénylési folyamatot követhesse a TAO Elektronikus Kérelmi Rendszer felületén, de erre lehetősége van a Microsec Ügyféltéren és a Microsec által küldött e-maileken keresztül is. Ezen a felületen a tanúsítvány lejárati idő, illetve a tanúsítvánnyal kapcsolatos műveletek nem végezhetők el. A tanúsítvánnyal kapcsolatos műveleteket a Microsec Ügyféltérben végezheti el.
A kedvezményes 34.900 Ft + ÁFA ár csak a TAO Elektronikus Kérelmi Rendszeren keresztül indított igénylésekhez biztosított. Ezen felül lehetőség van a Microsec zrt. weboldalán tanúsítványt igényelni.
A Microsec által kibocsátott minősített tanúsítvány kibocsátása jogszabályi okból személyazonosításhoz kötött. Ennek eleget lehet tenni távolról (mobiltelefonról) videóazonosítással (az igénylés beküldését követően.) Továbbá megyei road show-k kerülnek szervezésre előreláthatólag a megyeszékhelyeken egy-egy alkalommal ahol a tanúsítvány leendő tulajdonosának személyes azonosítását helyben fogják elvégezni a Microsec zrt. ügyintézői. A road show-k helyszínéről és időpontjáról rövidesen tájékoztatásra fognak kerülni a felhasználók.
Lesz lehetőség a helyszínen is igénylést leadni, de a gyorsabb ügyintézés érdekében javasolt az igénylést a TAO Elektronikus Kérelmi Rendszer felületén keresztül elindítani.
Megrendeléssel kapcsolatos kérdéseivel kérjük, forduljon a Microsec ügyfélszolgálathoz, hétfőtől péntekig 8:30 és 16:30 között a +36 1 505 4444 telefonszámon (1-es mellék) vagy az info@microsec.hu e-mail címen. A szolgáltatás használatával kapcsolatban, a Microsec műszaki terméktámogatást nyújtó kollégáit keresse, hétfőtől csütörtökig 8:00 és 17:30, pénteken pedig 8:00 és 16:00 között a +36 1 505 4444 telefonszámon (2-es mellék) vagy a support@microsec.hu e-mail címen.
Attól függetlenül, hogy a Rendelkezési Nyilvántartásban TAO ügyintézésre milyen meghatalmazással rendelkezik, a Microsec tanúsítványok igénylésekor a tanúsítványigénylőnek a szervezet vonatkozásában a tényleges képviseleti jogosultságát kell feltüntetni, ha valakinek nincs képviseleti jogosultsága a szervezethez, azt a TAO ügyintézési meghatalmazás nem módosítja.
Microsec tanúsítványigényléskor a dokumentumokat természetesen bármilyen elektronikus aláírással lehet hitelesíteni, így a meglévő Netlock tanúsítvánnyal is.
Mivel a Microsec tanúsítvány személyhez köthető tanúsítvány, nem szervezethez, így bármelyik szervezetnél fogja tudni használni, amelyekhez RNY-ben rendelkezik teljeskörű TAO ügyintézés ügytípusban tett rendelkezéssel.
Aláírási folyamat elindítása az adott kérelem beküldésével
Rendelkezési Nyilvántartásba történő bekérdezés alapján az adott sportszervezet és szövetség vonatkozásában a teljeskörű TAO ügyintézésben tett rendelkezés meglétének vizsgálata a KAÜ-vel azonosított személy tekintetében
Microsec MTKSZ felhasználónév és jelszó megadása, az MTKSZ felhasználónév és jelszó az e-szignó mobilalkalmazásban a jobb alsó sarokban találhat három vízszintes vonalra nyomva megjelenő ablakban (android esetén: MTKSZ aktív sorra) nyomva „Tárolt jelszavak” alatt található
Helyes MTKSZ felhasználónév és jelszó megadása után a háttérben lekérdezésre kerül az MTKSZ felhasználóhoz tartozó tanúsítványlista, jellemzően egy tanúsítványa van egy felhasználónak
A tanúsítványlistában szereplő tanúsítványokban szereplő név (CN) egyeztetésre kerül a KAÜ azonosítás során kinyert viselt névvel, a kettőnek egyeznie kell
Ha van egyezés, megjelenítésre kerül az egyező tanúsítvány a felületen
A tanúsítvány kiválasztása után a felhasználó átirányításra kerül a Microsec aláíró felületére:
amennyiben felhasználónevet és jelszót kér a felület, akkor meg kell adni újra az MTKSZ felhasználónevet és jelszót
amennyiben kulcsjelszót kér a Microsec felület, akkor be kell írni az e-szignó mobilapplikációban a „Tárolt jelszavak” alatt találhat kulcsjelszót. Ha a böngészőben menteni szokták a jelszavakat, figyeljenek oda, hogy a helyes kulcsjelszó került mentésre, mert előfordulhat, hogy az e-szignó portál jelszavát emeli be ide a böngészőjük, ami hibás kulcsjelszó megadáshoz vezethet!
Sikeres kulcsjelszó beírása után a felhasználó az okostelefonjára az e-szignó applikációban értesítést kap és az e-szignó applikációban kell visszaigazolni, hogy az aláírandó dokumentum kapcsán az aláírási folyamat végbe mehet
Mobiltelefonon történő visszaigazolás után a Microsec felületéről a felhasználó visszairányításra kerül a TAO EKR felületére és folytatódik a beküldési folyamat a már elektronikusan aláírt dokumentum cégkapuról hivatali kapura történő küldésével
Kérjük nyissa meg a következő linket: https://flexinform-support.atlassian.net/wiki/spaces/FT/pages/558203091/TAO+EKR+Felhaszn+l+i+K+zik+nyv#K%C3%A9relmek-bek%C3%BCld%C3%A9si-folyamata
Mivel a korábbi TAO évadokban is lehet használni a Microsec aláírást, ezért jelenleg a korábbi TAO évadokban van lehetőség a Microsec aláírás működését tesztelni. Javasoljuk a 24/25-ös TAO felületekre történő belépést, ahol az “SFP” → “Aláírás teszt (microsec)” menüpontban tudnak aláírást tesztelni. Az aláírás tesztelési folyamat csak az aláírási folyamatot teszteli, a cégkapu → hivatali kapu küldést nem!
Minősített Távoli Kulcsmenedzsment Szolgáltatás. A távoli kulcsmenedzsment szolgáltatás esetében a minősített aláírás létrehozásához szükséges aláíró kulcs nem kártyán, vagy egyéb hardvereszközön van, hanem annak biztonságos tárolását a Microsec e-Szignó Hitelesítés Szolgáltató, mint tanúsított eIDAS szerinti szolgáltató biztosítja. További információk: https://e-szigno.hu/minositett-tavoli-kulcsmenedzsment
Az e-szignó applikációban a jobb alsó sarokban található három vízszintes vonallal szimbolizált „Menü” ikonra kattintva megjelenő listában a „Tárolt jelszavak” almenüben lévő MTKSZ felhasználónevet és MTKSZ jelszót.
Tarolt_jelszavak.mp4Az MTKSZ felhasználóhoz tartozó tanúsítványokhoz tartozó jelszó. Célja, hogyha az MTKSZ felhasználónév és jelszó kompromittálódik, a tanúsítvány használatához egy újabb biztonsági lépcsőt kelljen teljesíteni. A kulcsjelszó az e-szignó applikációban a jobb alsó sarokban található három vízszintes vonallal szimbolizált „Menü” ikonra kattintva megjelenő listában a „Tárolt jelszavak” almenüben jelenik meg. A kulcsjelszó egymás után történő ötszöri helytelen megadása után a kulcsjelszó blokkolásra kerül. Az öt sikertelen próbálkozás újraszámolása újraindul, ha történik egy sikeres aláírási folyamat, azaz a kulcsjelszó helyesen kerül megadásra!
A Microsec-kel egyeztetve ebben az esetben nagy valószínűséggel elírásra került a kulcsjelszó. A kulcsjelszó téves megadása esetén kiküldésre kerül a mobiltelefonra az e-szignó applikációba a dokumentum aláírás jóváhagyási értesítés. Az e-szignó applikációban történő jóváhagyás után a jóváhagyást zöld pipa jelzi, de ez nem jelenti azt feltétlenül, hogy a folyamat sikeres volt, mert a kulcsjelszó helyessége ezután a lépés után kerül validálásra.
A böngészőbe mentett jelszavak esetén figyeljenek oda, hogy a kulcsjelszó beírási felületen megjelenhet az e-szignó portálhoz tartozó jelszó, ami nem egyezik a kulcsjelszóval és így hibás kulcsjelszó megadást eredményezhet! Egymás után ötszöri sikertelen kulcsjelszó megadás a kulcsjelszó blokkolását eredményezi!
A kulcsjelszót az e-szignó mobilapplikációban találják a három vízszintes vonallal jelzett “Beállítások” menüpontban a tárolt jelszavak almenüben!
A kulcsjelszó blokkolásáról információt a Microsec ügyfélszolgálat tud adni. Microsec ügyfélszolgálati elérhetőség
A kulcsjelszó feloldásához a következő lépéseken kell végigmenni:
Információs és aktiváló adatlap megkeresése, megnyitása Információs és aktiváló adatlap információk
https://mtksz.e-szigno.hu/index.html oldal megnyitása
“Kulcs feloldása” menüpont megnyitása
MTKSZ felhasználónév és jelszó megadása: Hol találom az MTKSZ felhasználónévet és jelszó?
Tanúsítvány kiválasztása, amelyiknél a kulcsjelszót fel kell oldani, majd a “Tovább” gomb megnyomása
Az “Információs és aktiváló adatlapon” található PUK jelszó megadása
Kulcsjelszó megadása. Kulcsjelszó esetén javasoljuk ugyanazt a kulcsjelszót megadni, ami az e-szignó applikációban a “Tárolt jelszavak” menüpontban a “Kulcsjelszó”-nál található, ugyanis az egyedileg megadott kulcsjelszó nem kerül befrissítésre és megjelenítésre az e-szignó mobilapplikációban!
e-szignó mobilapplikációban a kulcsjelszó módosítás megerősítése
Csak az adott sportszervezethez, az adott szakszövetségnél megtett „Teljeskörű TAO látvány-csapatsport támogatási eljárás ügyleti képviselete” rendelkezés esetén van a KAÜ azonosított személynek lehetősége aláírási folyamatot indítani. „TAO űrlapbenyújtás előkészítése” ügyben tett rendelkezés esetén akkor sem indítható el az aláírási folyamat, ha a KAÜ-vel azonosított személynek van elektronikus aláírása.
Igen, mivel a Microsec tanúsítványok személyes tanúsítványok, ezért egy személynek csak egy tanúsítvánnyal kell rendelkeznie és azt bármelyik sportszervezetnél felhasználhatja, amennyiben a Rendelkezési Nyilvántartásban rendelkezik az adott sportszervezethez, az adott szakszövetségnél megtett „Teljeskörű TAO látvány-csapatsport támogatási eljárás ügyleti képviselete” rendelkezéssel.
Előfordulhat, hogy egy személy több különböző MTKSZ felhasználónév/jelszó párost is ismerhet. Mivel az aláírási folyamatnál meg kell adni az MTKSZ felhasználónév/jelszó párost és így a KAÜ azonosított személytől eltérő névre szóló tanúsítvány is felhasználásra kerülhet, ezért a rendszernek ellenőriznie kell, hogy a KAÜ azonosítás során kiolvasott viselt név egyezik-e az MTKSZ azonosítás során letöltött tanúsítványlistában található tanúsítványokban szereplő névvel. Ennek ellenőrzésére azért van szükség, hogy az RNY alapú ügyleti képviselet szabályozott és zárt folyamatot eredményezzen, ne kerülhessen rá olyan személynek az elektronikus aláírása egy kérelemre, akinek nincs „Teljeskörű TAO látvány-csapatsport támogatási eljárás ügyleti képviselete” ügyben tett meghatalmazása az aláírás pillanatában.
A Microsec szerződés értelmében a névváltozást be kell jelenteni a Microsec felé, hogy a tanúsítványban szereplő név módosításra kerülhessen. Ha a KAÜ azonosítás során a már módosított neve fog szerepelni, de a tanúsítványban még a régi név, akkor nem fog tudni aláírást elvégezni mindaddig, amíg a két név nem egyezik.
A Microsec minősített tanúsítványt bármilyen, TAO rendszeren kívüli ügyben is teljes értékű elektronikus aláírásként használhatja a tanúsítvány tulajdonosa, ahol elfogadják az elektronikus aláírással hitelesített elektronikus dokumentumokat.
Mivel a Microsec tanúsítvány személyes tanúsítvány és a szervezet – személy összerendelést az RNY végzi, ezért nincs szükség minden egyes szervezethez külön tanúsítványra.
Mivel a Microsec tanúsítvány listáját csak az MTKSZ felhasználónév és jelszó megadása után lehet lekérni, ezért nincs arra lehetőség, mint korábban a Netlock tanúsítványok esetében, hogy a TAO felületen keresztül lehet látni folyamatosan egy adott szervezethez igényelt tanúsítványok státuszát. A tanúsítványok lejártáról a Microsec e-mailben értesíti a felhasználókat. A Microsec tanúsítványokról csak a TAO felületről indított igénylési folyamatok státuszai követhetők, de ezeket a státuszváltozásokat egyébként a Microsec e-mailben is kommunikálja a felhasználók felé. Ha az „Igénylés lezárva” státuszt látják egy tanúsítvány igénylésnél, akkor azzal az igénylési folyamattal igényelt tanúsítvány már használható elektronikus aláírásra.
Igen, amennyiben az RNY meghatalmazással és Microsec aláírással rendelkező személy a szervezet cégkapujához ügykezelőként hozzárendelésre került a https://tarhely.gov.hu felületen. Az ügykezelői hozzárendeléshez a következő dokumentumban kapnak segítséget: Cégkapu adminisztrációs segédlet A segédletben található információkért a Flexinform Kft. nem vállal felelősséget, cégkapuval kapcsolatos kérdésekben az Idomsoft Zrt. ügyfélszolgálatát kell keresni a 1818 telefonszámon.
Igen, a Microsec tanúsítványok a korábbi TAO rendszerekben is használhatók lesznek, viszont Netlock tanúsítvány hiányában Rendelkezési Nyilvántartásban tett rendelkezéssel is rendelkeznie kell az aláírást végző személynek (továbbá cégkapuban ügykezelőnek kell lennie).
Nem, az MTKSZ felhasználónév és jelszó beírása után csak azok a tanúsítványok használhatók, amelyek a KAÜ-vel azonosított személy nevére kerültek kiállításra.
A Rendelkezési Nyilvántartás 2018-ben indult állami szolgáltatás, mely szabályozott központi elektronikus ügyintézési szolgáltatás (KEÜSZ) és a természetes személyek és szervezetek elektronikus ügyintézésre vonatkozó rendelkezéseit tartja nyilván. annak lehetőségét teremti meg, hogy az ügyfelek az ügyintézéssel összefüggő rendelkezéseiket, jognyilatkozataikat teljes bizonyító erejű magánokiratként elektronikus úton rögzíthessék, melyek egy nyilvántartásban érhetők el az ügyfelek és a megismerésükre jogosult, ill. kötelezett szervek által.
Online a https://rendelkezes.gov.hu felületen, illetve a Kormányablakokban személyesen. Civil szervezetek RNY ügyintézést Kormányablakokban tudják elvégezni.
Az RNY alapú ügyleti képviseletre helyezett TAO ügyintézést a személy – szervezet összerendelés adminisztrációjának és felelősségének sportszervezeti szintre helyezése, a benyújtott kérelmek képviseleti jog ellenőrzésével járó adminisztrációs teher csökkentése, valamint a TAO Elektronikus Kérelmi rendszerben a felelősségi kérdéseket felvető szervezeti regisztrációt felváltó személyes regisztráció bevezetése indokolta. Továbbá a képviseleti jog ellenőrzését a civil szervezetek működését szabályozó jogszabályok is nehezítik, ugyanis egy képviselő változás esetén a civil szervezetnek 60 napja van a változás bejelentésére és ezután indul a bírósági bejegyzés, ami további heteket, hónapokat jelenthet. Ezzel szemben az RNY alapú ügyleti képviselet azonnali.
Az RNY alapú személy – szervezet összerendelés segítségével a sportszervezet saját hatáskörben, TAO ügyintézők jóváhagyása/beavatkozása nélkül tudják menedzselni, hogy az adott szervezet TAO ügyeiben ki, melyik szövetségnél, milyen jellegű tevékenységet végezhet, ugyanis RNY-nyel kapcsolatos ügyintézést csak a szervezet hivatalos képviselője vagy a hivatalos képviselő által meghatalmazott személy végezhet.
Az RNY alapú ügyintézéssel biztosítható, hogy egy kérelmet egy adott időpillanatban csak olyan személy nyújthatott be, aki abban az időpillanatban az adott szervezet és szakszövetség vonatkozásában TAO Űrlapbenyújtás előkészítés” és/vagy a „Teljeskörű TAO látvány-csapatsport támogatási eljárás ügyleti képviselete” ügyben tett rendelkezéssel rendelkezik.
Igen, a következő linken keresztül érhető el: RNY ügyintézési tájékoztató. A tájékoztató tartalmáért a Flexinform Kft. nem vállal felelősséget, mivel az RNY ügyintézés nem Flexinform hatáskör, de a lehetőségek szerint igyekszik tájékoztatni a felhasználókat a rendszer használatához szükséges feladatok elvégzéséről. Részletesebb információkért keressék a helyi Kormányablakokat vagy a 1818-as telefonszámot.
A „TAO űrlapbenyújtás előkészítése” ügytípusban meghatalmazott személy attól függetlenül, hogy rendelkezik elektronikus aláírás, dokumentum/kérelem beküldését a TAO rendszerben nem fogja tudni elvégezni. Dokumentumok/kérelmek beküldését csak „Teljeskörű TAO látvány-csapatsport támogatási eljárás ügyleti képviselete” ügytípusban tett rendelkezéssel lehet elvégezni.
Aki valamelyik sportszervezet és szakszövetség TAO Elektronikus Kérelmi Rendszerében szeretne sportfejlesztési programmal kapcsolatos ügyeket intézni, annak szüksége van RNY-ben „TAO Űrlapbenyújtás előkészítés” és/vagy „Teljeskörű TAO látvány-csapatsport támogatási eljárás ügyleti képviselete” ügytípusban tett rendelkezéssel.
Nem váltja ki, a rendelkezés csak a személy – szervezet összerendelést teremti meg, az elektronikus ügyintézéshez mindenképpen szükséges Microsec elektronikus aláírás megléte.
Mivel előfordulhat, hogy egy sportszervezet hivatalos képviselője szabályozni szeretné, hogy melyik szakszövetségi sportfejlesztési programhoz melyik szakember férhet hozzá, ezért mindegyik szakszövetségnél külön van lehetőség az egyes ügytípusokra rendelkezést tenni.
Az RNY ügyintézési tájékoztató szerint javasolt eljárni. A tájékoztató tartalmáért a Flexinform Kft. nem vállal felelősséget, mivel az RNY ügyintézés nem Flexinform hatáskör, de a lehetőségek szerint igyekszik tájékoztatni a felhasználókat a rendszer használatához szükséges feladatok elvégzéséről. Részletesebb információkért keressék a helyi Kormányablakokat vagy a 1818-as telefonszámot
A meghatalmazás minták az RNY ügyintézési tájékoztató utolsó két oldalán találhatók, onnan kinyomtathatók.
Amennyiben a szervezet hivatalos képviselője szeretne a TAO Elektronikus Kérelmi Rendszerben sportfejlesztési programmal kapcsolatos ügyet intézni, akkor szükséges rendelkezést tennie saját magára vonatkozóan is. Ha beküldést is szeretne végrehajtani, akkor elektronikus aláírással is kell rendelkeznie, valamint a szervezet cégkapujához ügykezelői jogosultságának is lennie kell.
Gazdasági társaságként a legegyszerűbb módon a hivatalos képviselő a https://rendelkezes.gov.hu oldalon belépve tud meghatalmazásokat kiadni, civil szervezetek sajnos csak személyesen Kormányablakban tudják a rendelkezéssel kapcsolatos ügyintézést végrehajtani, mivel az OBH Civil Szervezetek Névjegyzéke nem szolgáltat adatot a Rendelkezési Nyilvántartás felé.
Kormányablak feladatkörébe tartozik az RNY-ügyintézésben való közreműködés, ügyfél ezirányú kérése esetén az ügyintézőnek gondoskodnia kell a kívánt RNY-rendelkezés(ek) rögzítésében. Szervezet esetén természetesen ennek feltétele, hogy az eljáró személy okiratokkal igazolja a szervezet létezését és a képviseleti jogosultságát. Ilyenkor kérjék a Kormányablak vezetőjét vagy jelezzék az ügyintéző felé, hogy érdeklődjön a Kormányablakok részére fenntartott helpdesk munkatársainál az RNY ügyintézésről.
Nem, lehetőség van elnök/hivatalos képviselő által RNY ügyintézésre meghatalmazott személy ügyintézésére is.
Attól függetlenül, hogy civil szervezetként csak Kormányablakban lehet az RNY ügyintézést elvégezni, a https://rendelkezes.gov.hu oldalra belépve KAÜ azonosítás után a bal oldali menüsávban a „Rám vonatkozó rendelkezések” menüpont alatt találhatók a KAÜ azonosított személy meghatalmazásai, rendelkezései. Illetve ezen felül az RNY ügyintézés során kapott papír alapú dokumentáció is bizonyítja a rendelkezések megtételének sikerességét.
A https://rendelkezes.gov.hu felületre belépve a „Szervezet azonosítás” gomb csak gazdasági társaságok esetén működik, illetve gazdasági társaságok esetén is csak a hivatalos képviselő(k) részére elérhető. TAO ügyben történő meghatalmazás NEM eredményezi azt, hogy az adott szervezet kapcsán az RNY online felületén a „Szervezet azonosítás” használható legyen. Illetve sajnos attól függetlenül, hogy a Kormányablakban megtörténik az RNY ügyintézés, az RNY online felületén továbbra sem lehet ügyintézést végeznie a civil szervezet képviselőjének, csak magánszemélyként lehet megtekinteni a magánszemélyre vonatkozó rendelkezéseket.
Csak a szervezet hivatalos képviselője jogosult a https://rendelkezes.gov.hu felületén a „Szervezet azonosítás” gomb használatára.
Csak a hivatalos képviselő.
A szervezeti kapcsolattartási rendelkezés minden gazdálkodó társaságnak, így gazdasági társaságnak és civil szervezetnek is egy alapvető RNY-ben tett rendelkezése. Alapvetően ezt a cégkapu létrehozáskor kellett megtenni. Ha a cégkapu létrehozása 2019 áprilisa előtt történt és azóta a szervezet nem „találkozott” az RNY-nyel, akkor a Kormányablakban történő ügyintézés során a szervezeti kapcsolattartási rendelkezés frissítésre kerül. A szervezeti kapcsolattartási rendelkezésben szerepelnie kell a szervezet elektronikus kapcsolttartási címének, azaz a szervezet cégkapujának, mert anélkül a szervezet cégkapuja egy dokumentum küldés során nem címezhető akkor sem, ha amúgy a szervezet cégkapuja létezik! Gazdasági társaságok a https://rendelkezes.gov.hu felületen a hivatalos képviselőn keresztül a „Szervezet azonosítás” után a „Megtett rendelkezéseim”, „RNY-ben tett rendelkezések” menüpontban találhatják, civil szervezetek pedig a Kormányablakban tudják az ügyintéző által lekérdezni a szervezeti kapcsolattartási rendelkezésüket.
Igen, a Microsec aláírás csak aláírási célt szolgál, ahhoz hogy a személy hozzáférhessen a képviselt szervezet sportfejlesztési programjához a TAO Elektronikus Kérelmi Rendszeren keresztül, ahhoz RNY ügyben tett rendelkezésre is szüksége lesz.
Az eljáró képviselőnek okiratokkal kell igazolnia a szervezet létezését és a képviseleti jogosultságát. Amennyiben nem az a személy jár el, aki a közhitelesen elérhető online nyilvántartásban törvényes képviselőként van megjelölve, úgy célszerű az online elérhető közhiteles nyilvántartásban még törvényes képviselőnek jelölt személytől származó meghatalmazást is magával vinnie az aláírási címpéldány és a szervezet létezését igazoló okirat mellett.
A sportfejlesztési programot az tudja beküldeni a TAO Elektronikus Kérelmi Rendszeren keresztül, aki RNY-ben „Teljeskörű TAO látvány-csapatsport támogatási eljárás ügyleti képviselete” ügytípusban meghatalmazott, van személyes Microsec tanúsítványa, valamint a szervezet cégkapujához ügykezelőként hozzárendelésre került.
Mindenképpen annak a szakszövetségnek az ügytípusában tett rendelkezésre van szükség, amelyik szakszövetség TAO Elektronikus Kérelmi Rendszerében szeretnének sportfejlesztési programot beadni.
Nem szükséges a szervezet törvényes képviselőjére (elnök) vonatkozó meghatalmazás rögzítése ebben az ügytípusban sem, kizárólag abban az esetben, ha ezt a szervezet nevében eljáró személy (törvényes képviselő vagy az általa a szervezet nevében RNY-ügyintézésre meghatalmazott) kéri az ügyintézőtől. Meghatalmazottként TAO-ügytípusokban is bármely olyan személy rögzíthető, rögzítendő, akit a szervezet nevében eljáró személy megjelöl. Ebben az ügytípusban (is) meghatalmazott lehet tehát maga a szervezet törvényes képviselője (elnök) is és a szervezet nevében eljáró képviselő is, ha így kérik.
Az eljáró képviselőnek okiratokkal kell igazolnia a szervezet létezését és a képviseleti jogosultságát. Amennyiben nem az a személy jár el, aki a közhitelesen elérhető online nyilvántartásban törvényes képviselőként van megjelölve, úgy célszerű az online elérhető közhiteles nyilvántartásban még törvényes képviselőnek jelölt személytől származó meghatalmazást is magával vinnie az aláírási címpéldány és a szervezet létezését igazoló okirat mellett. Ha az eljáró képviselő szerepel még az online közhiteles nyilvántartásban törvényes képviselőként, abban az esetben nem szükséges az RNY-ügyintézésre vonatkozó meghatalmazás. A szervezet létezését és a képviseleti jogosultságát igazoló okiratra azonban szükség van az ügyintézésnél.
Csak annak a személynek kell megjelennie a Kormányablakban, aki RNY ügyintézésre jogosult. Ez vagy a szervezet hivatalos képviselője vagy az általa RNY ügyintézésre meghatalmazott személy.
Ha önálló képviseleti joggal rendelkezik mindegyik, akkor bármelyikőjük bemehet a Kormányablakba RNY ügyintézést végezni. Együttes képviselet esetén meghatalmazással kell rendelkeznie az RNY ügyintézést végző képviselőnek a többi képviselőtől.
Amennyiben rendelkezik Microsec tanúsítvánnyal és az adott szervezetnél cégkapu ügykezelői jogosultsággal, akkor be fogja tudni adni a pályázatot.
Igen, a TAO Elektronikus Kérelmi Rendszerben történő ügyintézéshez szükséges TAO ügyintézésre vonatkozó ügytípusban tett rendelkezés.
A szervezet nevében történő ügyintézéshez az elnöknek, mint törvényes képviselőnek a szervezet létezését igazoló okiratot és az aláírási címpéldányt kell bemutatnia. Az RNY ügyintézés során pedig szabadon meghatározhatja azon személyek körét, akit a szervezet az adott ügytípusban (pl. TAO-ügyek) meghatalmaz. Ez lehet akár saját maga is. Ilyenkor természetesen kétszer szerepel az adott rendelkezésen: a TAO-ügyekben RNY-beli meghatalmazást adó szervezet képviselőjeként és egyben meghatalmazottként is. Ez nem probléma.
Nem tudunk olyan jogszabályi rendelkezésről, amely kizárná azt, hogy egy szervezet törvényes képviselője a szervezet nevében meghatalmazást adhasson saját személyére ebben a TAO-ügytípusban (is), ha ezt az adott szakrendszer megkívánja annak igénybevételéhez. Mint ahogyan az is természetes, hogy ha olyan, törvényes képviselőnek nem minősülő személy nyilatkozik a szervezet nevében, aki erre az RNY-ügyintézésre kapott meghatalmazást, minden további nélkül kérheti a szervezet nevében eljárva, hogy saját maga (is) szerepeljen meghatalmazottként az adott TAO-s ügytípusban, vagy akár az elnök (is).
A személyes felhasználói regisztrációt a TAO Elektronikus Kérelmi Rendszerekbe történő belépéshez a szakszövetségi rendszerek felületén található „Belépés” gombra kattintva megjelenő felületen tudják kezdeményezni a „Regisztráció” gombra kattintva, ahonnan átnavigálása kerülnek a Flexinform Központi Autentikációs Rendszer regisztrációs felületére, ahol a regisztrációs űrlap kitöltésével és a regisztráció aktiválásával. Közvetlenül a Flexinform Központi Autentikációs Rendszer a https://login.flexinform.hu linken keresztül érhető el.
Nem, a korábbi évadokban marad az eddig bejelentkezési forma és a szervezeti account.
A Flexinform Központi Autentikációs Rendszer célja, hogy a felhasználók egy személyes regisztrációval és felhasználói fiókkal az összes, Flexinform Kft. által újonnan fejlesztett rendszereibe be tudjanak lépni. A felhasználó bármelyik rendszerbe be tud lépni, ahol az adott rendszerben kiosztott szerepkörének megfelelő jogosultságok kerülnek számára kiosztásra.
A személyes account használata azt jelenti, hogy a felhasználói fiókok regisztrációja e-mail cím alapra lett helyezve. Minden egyes személynek, aki használni szeretné a rendszert saját e-mail címével kell létrehoznia egy felhasználói fiókot. Mivel az e-mail cím egyedi és személyhez kötött, ezért egy e-mail címmel csak egy regisztráció létezhet. A személyes account lényege, hogy minden személynek, aki a rendszert használja, legyen egy egyedi, beazonosítható fiókja.
A korábbi TAO Elektronikus Kérelmi Rendszerekben alkalmazott szervezeti regisztráció azzal a felhasználó oldali felelősségi és biztonsági kockázattal járt, hogy a szervezeti felhasználónevet és jelszót meg kellett adni mindazon személyeknek, akik be akartak lépni az adott szervezet sportfejlesztési programjához ügyintézés kapcsán. Ebben az esetben, ha egy személytől meg akarták vonni a belépési jogosultságot, akkor meg kellett változtatni a szervezeti accounthoz tartozó jelszót, ráadásul mindegyik TAO évadban és szakszövetségnél külön-külön, mivel az egyes évadok külön adatbázisban működtek, a felhasználókezelés nem került központosításra. A szervezeti account esetén továbbá problémát jelenthetett az is, hogy egy e-mail címet meg kellett adni a regisztráció során, ami bárkinek bármilyen e-mail címe lehetett, belátható, hogy ez is milyen kényelmetlenségekkel jár.
Ki kell tölteni a regisztrációs űrlapot, ahol a következő adatokat kell megadni:
Viselt név
Személyes e-mail cím megadása és megerősítése (ami a felhasználónév is lesz egyben)
Biztonságos jelszó megadása és megerősítése
Flexinform adatkezelési tájékoztató elfogadása
Aktiváló e-mailben található linkre kattintva a felhasználói fiók aktiválása
A Flexinform Központi Autentikációs Rendszer a noreply@flexinform.hu e-mail címről küld a felhasználók felé e-maileket. Ha az e-mail nem érkezik meg, akkor kérjük nézzék meg a levélszemét/SPAM mappájukat, Google fiókok (Gmail) esetén a különböző mappákat (Közösségi, Promóciók, Frissítések stb.). Saját domaines e-mail fiókok esetén kérjük vegyék fel a kapcsolatot a rendszergazdájukkal, a levelezés kiszolgálóval, hogy mindenképpen engedélyezzék a noreply@flexinform.hu e-mail címet, a Flexinform Kft. erről az e-mail címről fog küldeni értesítő e-maileket. Ameddig az aktivációs e-mailen keresztül a fiók nem kerül aktiválásra, belépni már be fog tudni a felhasználó a regisztráció során megadott e-mail címmel és jelszóval, de mindaddig továbblépni nem tud, amíg a felhasználói fiók aktiválása nem történik meg. Ilyenkor megjelenik egy képernyő, ahol lehetőség van az aktivációs e-mail többszöri újra küldésére. Bármelyik aktivációs e-mailen keresztül van lehetőség a fiókot aktiválni, nem kötelező a legutóbb kiküldött e-mailen aktiválni.
Kérjük személyes e-mail címet adjanak meg, mivel személyes felhasználói fiókok készülnek el. Központi, közös e-mail cím esetén bárki, aki hozzáfér az e-mail címhez, tud elfelejtett jelszót kérni, új jelszót beállítani, második faktoros azonosítás beállítani, törölni a felhasználói fiókot stb.
A felhasználók fiókok biztonságának érdekében a jelszónak legalább 8 karakter hosszúnak kell lennie, tartalmaznia kell legalább egy kisbetűt, legalább egy nagybetűt, legalább egy számot és legalább egy speciális karaktert.
Az elírások elleni védelem miatt nem lehet beillesztést végezni az e-mail cím és jelszó megerősítése mezőkben. Ezzel igyekszünk kivédeni, hogy kétszer ugyanúgy ne legyen elírva e-mail cím és jelszó, ami regisztrációs és belépési problémákat okozhatna.
A jelszó mezőkbe beírt jelszavakat a jelszó mezők végén található szemet ábrázoló ikonra kattintva tudják megjeleníteni. Ez a funkció hasznos akkor is, ha belépéskor a böngésző által elmentett jelszó betöltésre kerül és nem sikerül a belépés, mert elképzelhető, hogy véletlenül valamelyik belépéskor a jelszó mezőbe bekerült egy karakter, amit a böngésző jelszókezelője a felhasználó észrevétele nélkül elmentett.
Elfelejtett jelszó esetén a szakszövetségi rendszerek felületén a „Belépés” gombot megnyomva megjelenő képernyőn található „Elfelejtett jelszó” linkre kattintva lehet eljutni a jelszóvisszaállítási képernyőig. Itt a regisztrációkor megadott e-mail címet (ami egyben a felhasználónév is), kell megadni. Az e-mail címre ekkor kiküldésre kerül a noreply@flexinform.hu e-mail címről egy email, amely egy linket tartalmaz, amire kattintva van lehetőség egy új jelszót beállítani, aminek meg kell felelnie a jelszó erősségére vonatkozó házirendnek.
A felhasználói fiókhoz tartozó kétfaktoros azonosítás aktiválását/inaktiválását a szakszövetségi rendszerben a felhasználó nevére kattintva megjelenő menüben a „Profilom” almenü kiválasztása után megjelenő Flexinform Központi Autentikációs Rendszer felhasználói fiók beállítási felületén lehet megtenni a „Kétképcsős azonosítás” blokkban.
Felhasználónév és jelszó megadása
A felhasználói fiókhoz tartozó autentikátor alkalmazás segítségével generált második faktoros kód megadása
Legelső szakrendszeri bejelentkezésnél a szakszövetségi adatkezelés elfogadása
Ügyfélkapus azonosítás
A Flexinform Központi Autentikációs Rendszer figyeli azt, hogy a felhasználó korábban bejelentkezett-e és a korábbi bejelentkezéshez tartozó érvényességi időn belül van-e még a felhasználó az újabb belépésnél. Ezáltal nincs szükség minden esetben a felhasználónév/jelszó beírására, a második faktoros és ügyfélkapus azonosításra.
Az egyes szakszövetségi rendszerek használatának befejezése után biztonsági szempontból, főleg, ha egy eszközt többen is használnak, javasoljuk a „Teljes kijelentkezés” funkció használatát, melyet a felhasználó nevére kattintva megjelenő menüben a „Kijelentkezés” gomb megnyomásával érhetnek el. A „Teljes kijelentkezés” az ügyfélkapus munkamenetet is megszünteti.
Ha folyamatosan dolgozik egy szakszövetségi rendszerben, az érvényességi idő lejárata folyamatosan meghosszabbodik, hogy felesleges bejelentkezéssel ne szakítsa meg a munkát az Flexinform Központi Autentikációs Rendszer.
Ebben az esetben nem kell megadni sem felhasználónevet és jelszót, sem ügyfélkapuval nem kell hitelesítenie magát, mert a Központi Autentikációs Rendszer érzékelni fogja, hogy már a bejelentkezés még érvényességi időn belül van, újabb azonosítási lépésre nincs szükség. Így előbb a rendszer átirányítást végez és ellenőrzi a Központi Autentikációs Rendszerben az érvényességet, majd átirányításra kerül a KAÜ azonosításhoz. A folyamat teljesen automatikus, a felhasználó ebből annyit lát, hogy a rendszer a különböző autentikációs folyamatok között átirányításokat végez.
Az az érvényességi idő, ami akkor kerül beállításra, amikor a felhasználó sikeresen azonosítja magát a Flexinform Központi Autentikációs Rendszerben a regisztrációkor megadott e-mail címével (ami egyben a felhasználónév) és jelszavával. Ez az érvényességi idő fix, nem kerül automatikusan meghosszabbításra akkor sem, ha a rendszerben a felhasználó folyamatosan dolgozik. Ez az idő … óra. Amennyiben ez az érvényességi idő lejár, a felhasználónak újra be kell jelentkeznie, ha már lejárt a szakrendszeri rendszerhasználati érvényességi ideje is és/vagy egy másik szakrendszert akar használni
Az az érvényességi idő, ami akkor kerül beállításra, amikor a felhasználó sikeresen azonosítja magát a Flexinform Központi Autentikációs Rendszerben a regisztrációkor megadott e-mail címével (ami egyben a felhasználónév) és jelszavával és belép valamelyik szakrendszerbe. Ez az érvényességi idő egy adott szakrendszerre vonatkozik és mindaddig frissítésre, „kitolásra” kerül, ameddig a felhasználó az adott szakrendszerben dolgozik, különböző tevékenységeket végez. Ez az idő …. óra. Amennyiben ez az érvényességi idő lejárt, mert nem végzett folyamatosan tevékenységet a felhasználó, mindenképpen újra be kell jelentkeznie a Központi Autentikációs Rendszerbe, mert ez az érvényességi idő hosszabb időre van beállítva, mint az autentikációs érvényességi idő. Ha a szakrendszeri rendszerhasználati érvényességi idő lejárt, az azt jelenti, hogy a felhasználó nem végzett folyamatos tevékenységet, tehát inaktív.
Igen, a rendszer használható több munkalapon, több különböző szakszövetségnél, több különböző sportszervezet kérelmei is szerkeszthetők.
A személyes accountok, az RNY alapú ügyleti képviselet, az ügyfélkapus azonosításhoz bevezetett kétfaktoros azonosítás (ügyfélkapu+ és DÁP mobilalkalmazás), az elektronikus aláírás kétfaktoros azonosítása, továbbá a tanúsítványban szereplő név és KAÜ azonosított név egyezőség vizsgálat miatt nincs értelme több személyes felhasználói fiók kezelésének, mert rettenetesen körülményessé teszi a más nevében történő használatot, valamint olyan jelszavak megadását kellene biztosítania így az egyes személyeknek ahhoz, hogy más személy az ő accountjaikkal hozzáférhessenek sportszervezet sportfejlesztési programjaihoz, amik komoly visszaélési lehetőséget teremthetnek. És itt nem feltétlenül arra kell gondolni, hogy az a személy, aki mindezeket a felhasználói adatokat megkapja, ő fog visszaélni a rá ruházott adatokkal, hanem ha valamiért ez a személy kompromittálódik és a tárolt jelszavai kiszivárognak, akkor komoly visszaéléseket lehet elkövetni ezen adatok birtokában. Ezért arra kérjük felhasználóinkat, hogy az ügyfélkapus felhasználónevüket és jelszavukat, a tanúsítványhoz tartozó jelszavukat semmiképp sem adják ki másnak, ne adjanak engedélyt arra, hogy más személy eszközére kerüljenek telepítésre az ügyfélkapus és tanúsítvány hitelesítési adatok!