Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.

...

Központi Autentikációs Rendszer (Central Authentication - CA)

A felhasználók regisztrációs, bejelentkezési és azonosítási folyamatait a Flexinform Kft. által fejlesztett ún. Központi Autentikációs (Central Authentication) rendszer végzi. A központi autentikáció segítségével a Flexinform Kft. által fejlesztett összes rendszer ugyanazzal a felhasználói fiókkal elérhető, az adott rendszerben külön beállítás nélkül minden felhasználó alapértelmezetten a legkisebb jogosultsággal rendelkező szerepkört kapja.

A rendszer a regisztráció során személyes felhasználói fiókokat hoz létre, melyek e-mail címhez kötöttek, a bejelentkezésnél a felhasználónév egyben a regisztrációs e-mail cím is.

A regisztráció nem közvetlenül egy szakrendszerbe történik meg, hanem egy Flexinform szintű központi autentikációs rendszerbe, amely rendszer végzi el a felhasználók azonosítását, bejelentkeztetését és egy adott rendszerhez való hozzáférést. Az adott szakrendszerben a felhasználó számára kiosztott szerepkör és jogosultságok alapján fog tudni a felhasználó tevékenységeket végezni.

...

A központi autentikációs rendszer technikai háttere

A központi autentikációs rendszer a biztonságos használat miatt két ún. tokent alkalmaz. Ezek a tokenek azért szükségesek, hogyha egy felhasználó egy adott rendszer használatát nem a kijelentkezés gomb használatával fejezi be, akkor egy illetéktelen személy a felhasználó eszköze feletti irányítást átvéve (az eszköz eltulajdonításra kerül, több felhasználó használja ugyanazt az eszközt, otthagyja a felhasználó az eszközét stb.) ne tudja korlátlan ideig használni a felhasználó fiókját és azokat a szakrendszereket, melyekhez hozzáféréssel rendelkezik a felhasználó. Ezért ezeknek a tokeneknek van egy érvényességi, lejárati ideje, melyet a központi azonosítási rendszer folyamatosan a háttérben figyel. Mindkét token a központi azonosítási rendszerbe történő belépéskor kerül az adott felhasználónak kiosztásra, melyeket session és refresh tokennek nevezünk.

A session és refresh token használatát és működését egy szállodai analógián keresztül lehet a legegyszerűbben szemléltetni:

Session token (munkamenet-jegy): egy szállodába történő bejelentkezéskor kiosztásra kerül egy szobakulcs, ami azt bizonyítja, hogy az adott személy jogosult a szállodai szobát használni. Ez a kulcs hasonló, mint amikor egy weboldalon a felhasználó belép és kap egy session tokent. Ez a token azt mondja meg a rendszernek: „Ez a felhasználó most be van jelentkezve, és jogszerűen használja az oldal funkcióit.”

Ez a kulcs (session token) azonban csak egy ideig érvényes, például addig, amíg a munkamenet tart (amíg nem történik meg a kijelentkezés). Ha a token lejár, újra be kell lépni, hogy ismét hozzáférés legyen az adott rendszerhez vagy a szállodai analógiával élve, kérni kell a recepcióst, hogy hosszabbítsa meg a szobakulcs érvényességét.

Refresh token (frissítési jegy): a szállodába történő belépéskor kiosztásra kerül egy másik jegy is, amit a szálloda recepciója oszt ki. Ez a jegy arra szolgál, hogy ha a szobakulcsod érvényessége lejár, ne kelljen teljesen elölről kezdeni a bejelentkezési folyamatot (pl. újra kitölteni az összes adatot). Ehelyett egyszerűen meg kell mutatni ezt a másik jegyet (refresh token), és a szálloda recepciója ad neked egy új szobakulcsot (új session tokent).

A refresh token tehát egy tartalék biztonsági jegy, ami lehetővé teszi, hogy anélkül kapj új hozzáférést (új session tokent), hogy újra be kellene jelentkezned.

A session token a belépési igazolvány, amivel aktívan lehet használni az oldalt, de idővel lejár.

A refresh token egy „mentőöv”, amivel az adott szakrendszer használható mindaddig, amíg a session token lejár, és gyorsan, újra bejelentkezés nélkül kerül kiosztásra a hozzáférés a refresh token érvényességéig.

Ez a kettő együtt biztosítja, hogy a weboldal biztonságos, de kényelmes is legyen: nem kell minden apróságért újra bejelentkezni, de ha valaki illetéktelenül hozzáférne a munkamenethez, akkor se tudjon korlátlan ideig visszaélni vele!

Mindkét tokennek fix lejárati ideje van (session 18 óra, refresh 16 óra). A lejárati idők úgy kerültek meghatározásra, hogy egy munkanapon belül egy rendszert folyamatosan használva a legkevesebb felhasználói beavatkozásra legyen szüksége a felhasználóknak, de a biztonsági feltételek is adottak legyenek, illetve akkor se okozzon problémát, ha egy következő munkanapon az adott szakrendszerből nem történt meg a kijelentkezés rendeltetésszerűen, és pl. egy notebook esetén a notebookot kinyitva ugyanott nyílik meg a böngészőben az adott szakrendszer, ahol előző napon „ott lett hagyva” és elkezd dolgozni a felhasználó és nem veszi észre a kijelentkezést.

A központi azonosítási rendszer segítségével elérhető, hogy sikeres azonosítás után az azonosítástól számított lejárati időn belül a felhasználó bármelyik másik szakrendszerbe beléphet anélkül, hogy újra meg kéne adni bejelentkezési adatait. Egy másik szakrendszerbe történő belépés esetén a felhasználó átirányításra kerül a központi azonosítási rendszer felületére, ahol a rendszer ellenőrzi, hogy az előző azonosításkor meghatározott lejárati időn belül van-e még az azonosítási kérés, ha igen, akkor a bejelentkezés automatikusan megtörténik, a felhasználó visszairányításra kerül abba a szakrendszerbe, amelyikbe a belépést kezdeményezte. Ha az azonosítás után eltelt 18 órán belül történik meg a belépés, akkor a felhasználó egy gyors oda-vissza irányítást érzékel az azonosításból, hasonlóan az állami rendszereknél használt ügyfélkapus azonosításhoz. Ha 18 órán túl történik meg az azonosítási kísérlet, akkor a felhasználónak újra be kell írnia a felhasználónevét és jelszavát és a központi azonosítási rendszerbe történő sikeres azonosítás után visszairányításra kerül az adott szakrendszerbe.

Regisztrációs folyamat a Központi Autentikációs Rendszer segítségével

Egy adott szakrendszerbe a közvetlen regisztráció nem lehetséges. Regisztrációs folyamatot kezdeményezni az adott szakrendszer főoldaláról lehetséges, a „Belépés” gombra kattintva. A „Belépés” gombra kattintva a felhasználó átirányításra kerül a Központi Autentikációs Rendszer adott szakszövetségi bejelentkezési felületére, ahonnan a regisztrációs folyamat is kezdeményezhető.

...

A bejelentkező felületen a „Regisztráció” gombra kattintva lehet megnyitni a regisztrációs űrlapot. A regisztrációs űrlap kitöltése során a Központi Autentikációs Rendszer az egyes beviteli mezők megnevezése után található információs ikonnal a kitöltéshez nyújt segítséget. A regisztrációs folyamat során különböző részletes üzenetek és hiba esetén hibaüzenete kerülnek a felhasználó számára megjelenítésre, amiket érdemes végigolvasni, hogy a regisztrációs folyamat minél gördülékenyebb legyen.

...

Regisztrációs űrlap kitöltése

A regisztrációs űrlap kitöltése során a következőkre érdemes figyelni:

  1. A „Viselt név” mezőbe vezetéknév és keresztnév megadása szükséges

  2. A „Regisztrálni kívánt e-mail cím” mezőben a szóközöket a rendszer levágja a „Regisztráció” gombra való kattintáskor

  3. Az e-mail címek elírásából keletkező téves regisztrációk kiszűrése céljából a felhasználónak a „Regisztrálni kívánt e-mail cím megerősítése” mezőbe be kell írnia a regisztrálni kívánt e-mail címet. Másolásra nincs lehetőség ebben a mezőben.

  4. A felhasználói fiókok biztonsága érdekében a jelszónak legalább nyolc karakternek kell lennie és tartalmaznia kell legalább egy kisbetűt, nagybetűt, számot és speciális karaktert.

  5. A beírt jelszavak egyezősége vizsgálatra kerül, az elírások miatt a mezők végén található szemet ábrázoló ikonra kattintva van lehetőség megjeleníteni a beírt jelszavakat.

A regisztrációs űrlap helyes kitöltése után a noreply@flexinform.hu e-mail címről kiküldésre kerül egy regisztráció megerősítését kérő e-mail, valamint a megjelenő képernyőn van lehetőség a regisztráció megerősítést kérő e-mail újraküldésére. A felhasználó ekkor már bejelentkeztetésre kerül a Központi Autentikációs Rendszerbe és akár már elfelejtett jelszó kérést is tud kezdeményezni megerősítés nélkül is, de megerősítés nélkül még szakrendszerbe belépés nem lehetséges. Mindaddig, amíg a regisztráció megerősítése nem történt meg, a „Regisztráció megerősítése szükséges” képernyő kerül megjelenítésre a felhasználó felé.

...

Az e-mailben található „Regisztráció megerősítése” gombra kattintva a regisztráció befejezésre kerül és a felhasználó beléptetésre kerül a Központi Autentikációs Rendszer dashboard felületére, ahonnan lehetőség nyílik a szakrendszerbe való bejelentkezést kezdeményezni a megfelelő ikonra kattintva.

...

Ha valamilyen oknál fogva nem érkezik meg vagy nem találja a felhasználó a regisztráció megerősítése e-mailt, a regisztráció megerősítése e-mailt többször újra lehet küldeni a regisztrációkor megadott e-mail címre. A regisztráció megerősítését bármelyik korábban kiküldött e-mailen keresztül el lehet végezni. Mindaddig, amíg a regisztráció nem kerül megerősítésre, a belépési próbálkozáskor a „Regisztráció megerősítése” képernyő jelenik meg a felhasználónak.

Bejelentkezési folyamat a Központi Autentikációs Rendszer segítségével

Egy adott szakrendszerbe belépni kétféleképpen lehetséges

A szakrendszer felületéről kezdeményezve: a felhasználó átirányításra kerül a Központi Autentikációs Rendszer szakszövetségi beléptető felületére, ahol a felhasználó kezdeményezheti a belépést, a regisztrációt és az elfelejtett jelszó kezelését.

A „Belépés” gombra kattintva megjelenő felületen pedig a regisztrált e-mail cím és jelszó megadásával a Központi Autentikációs Rendszer elvégzi a felhasználó azonosítását. Amennyiben az azonosítás sikeres, a felhasználó automatikusan átirányításra kerül abba a szakrendszerbe, ahonnan a belépés kezdeményezésre került, majd elindul az ügyfélkapus azonosítási folyamat és a Rendelkezési Nyilvántartásból az ügyfélkapuval azonosított személyhez tartozó rendelkezések lekérdezése.

...

Sikeres ügyfélkapus azonosítás és RNY lekérdezés után a felhasználó a „Sportszervezetek” oldalra kerül, ahol megjelenítésre kerülnek a hozzárendelt és a TAO Elektronikus Kérelmi Rendszerben már létrehozott sportszervezetek.

...

A Központi Autentikációs Rendszer felületéről kezdeményezve: közvetlenül a Központi Autentikációs Rendszer bejelentkezési felületén történő sikeres bejelentkezés után a felhasználó a Központi Autentikációs Rendszer dashboardjára kerül, ahol ki tudja választani, hogy melyik szakrendszerbe szeretne bejelentkezni. Értelemszerűen ilyenkor az automatikus átirányítás nem tud megtörténni, mivel a Központi Autentikációs Rendszer nem tudja, hogy melyik rendszerből érkezett a felhasználó.

...

A Központi Autentikációs Rendszer felületén keresztül történő bejelentkezés után van lehetősége a felhasználónak különböző beállításokat eszközölnie a felhasználói fiókjával kapcsolatban:

  1. viselt név megváltoztatása

  2. jelszó módosítása

  3. kétfaktoros (kétlépcsős) azonosítás aktiválása/inaktiválása

  4. böngésző munkamenetek megtekintése és megszüntetése

  5. felhasználói fiók törlése

...

Elfelejtett jelszó kezelési folyamat a Központi Autentikációs Rendszer segítségével

Az elfelejtett jelszó funkciót a szakrendszer publikus felületén található „Belépés” gombra kattintva megjelenő, illetve a Központi Autentikációs Rendszer közvetlen bejelentkezési felületén lehet elérni.

Elfelejtett jelszó esetén egy új jelszó beállítási linket lehet kérvényezni a regisztrációkor megadott e-mail címre. A jelszó beállítási link az igényléstől számított 60 percig érvényes. A jelszó beállítási linket tartalmazó e-mailben található linkre kattintva van lehetőség egy új jelszó megadására. Több jelszó beállítási link igénylése esetén bármelyik jelszó beállítási link használható új jelszó beállítására a 60 perces érvényességi időn belül.

Kijelentkezés

A szakrendszerből való kijelentkezés nem jelenti egyúttal a felhasználó kijelentkeztetését a Központi Autentikációs Rendszerből és az ügyfélkapuból, mivel a Központi Autentikációs Rendszernek pont az a célja, hogy újabb bejelentkezések nélkül tudjon a felhasználó más szakrendszerekbe bejelentkezni. Alapvetően egy számítógépet ugyanaz a felhasználó használ, ezért ez a megoldás kényelmessé tudja tenni a rendszerek mindennapos, folyamatos használatát azon felhasználók számára, akik több szakrendszert is használnak.

Ha a felhasználó a szakrendszerből való kijelentkezésen túl ki szeretne jelentkeznie a Központi Autentikációs Rendszerből is és az ügyfélkapus munkamenetét is meg szeretné szüntetni, azt külön gomb segítségével tudja megtenni. A Központi Autentikációs Rendszerből kijelentkezni a Központi Autentikációs Rendszer felületét megnyitva is lehetséges.

...

A TAO Elektronikus Kérelmi Rendszer használata

Sportszervezetek listája

A sikeres azonosítási folyamat után (Központi Autentikációs Rendszer + ügyfélkapu) a felhasználó a „Sportszervezetek” felületre kerül. Itt még a felhasználó nem egy konkrét sportszervezethez lépett be, hanem ezen a felületen keresztül van lehetősége kiválasztani, hogy mely sportszervezet alapadatait és sportfejlesztési programját és azzal kapcsolatos ügyek intézését szeretné elvégezni.

A sportszervezetek a Rendelkezési Nyilvántartásban tett rendelkezések alapján kerülnek itt megjelenítésre. Az ügyfélkapus azonosítás után kerül lekérdezésre, hogy az ügyfékapuval azonosított személy mely sportszervezetekhez rendelkezik az adott szakszövetség vonatkozásában „TAO űrlapbenyújtás előkészítése” és/vagy „Teljeskörű TAO látvány-csapatsport támogatási eljárás ügyleti képviselete” ügyben meghatalmazással. Amennyiben az RNY lekérdezés valamilyen oknál fogva nem sikeres vagy a bejelentkezés óta a felhasználónak keletkezett új rendelkezése az RNY-ben, a „Szervezeti összerendelések lekérdezése” gombra kattintva van lehetősége az RNY lekérdezést lefuttatni.

...

Sportszervezetek létrehozása

A rendszer indulásakor a sportszervezeteket létre kell hozni először. Ez azt jelenti, hogy azon személyek közül, akik egy sportszervezethez RNY ügytípusban rendelkeznek meghatalmazással az “Új sportszervezet hozzáadása” gombra kattintva ki tudják választani a hozzájuk tartozó, még nem létrehozott szervezeteket. Ez a szervezet létrehozást egy szervezet tekintetében csak egyszer kell elvégezni. Ha több személy van hozzárendelve RNY-ben az adott szervezethez az adott szövetség vonatkozásában, akkor bármelyik személy létrehozhatja a szervezetet és utána a többi személynél a szervezet már meg fog jelenni a listában automatikusan.

...

A sportszervezetek sorának végén található ikonokra kattintva van lehetőség a sportszervezeti alapadat adatlapok listáját megnyitni és az alapadatokat kitölteni/módosítani, valamint a sportszervezethez a szakszövetség értékelési elveinek, szabályzatának megfelelően sportfejlesztési programo(ka)t létrehozni.

...

Az egyes sportszervezetek sorára kattintva lehet megtekinteni, hogy milyen sportfejlesztési programjai vannak az adott sportszervezetnek.

...

Sportszervezeti alapadatok

A sportszervezeti alapadatok menüpontban van lehetősége a sportszervezetnek azokat az alapadatait menedzselnie, amik magára a sportszervezetre vonatkozó adatok és amely adatokat az egyes kérelmek valamilyen formában felhasználnak, tartalmaznak.

A sportszervezeti alapadat adatlapok véglegesítéséhez szükséges egy sportfejlesztési program létrehozása és a “Sportszervezet kapcsolattartók” adatlp véglegesítése, hogy az értesítő e-mailek a kapcsolattartóknál megadott személyek e-mail címeire és a sportszervezeti ügyintézők részére is kiküldésre kerülhessenek.

A sportszervezeti alapadatok kiemelését az az elképzelés vezérelte, hogy a sportszervezet az egyes kérelmektől függetlenül tudja az adatait módosítani, változtatni ügyintézői beavatkozás nélkül.

Ezek között az alapadatok között vannak olyanok, amelyek évadról évadra eltérőek lehetnek vagy valamilyen időszakra vonatkozóan érvényesek, illetve vannak olyanok, amelyek évadtól függetlenek.

Egy sportszervezet létrehozásakor az OPTEN interface-en keresztül lekérdezésre és betöltésre kerülnek a sportszervezeti alapadatok adószám alapján (név, székhely, GFO kód, cégjegyzékszám/nyilvántartási szám, szervezet állapota, legutolsó beszámolók évszáma1, képviselők adatai2), illetve a szövetség által előre megadott hivatalos szervezeti paraméterek, pl. bajnoki osztály, jogállás, back office kód és egyéb adott szakszövetség által biztosított paraméter, melyet validációkban fog felhasználni a rendszer.

...

A sportszervezeti alapadat adatlapokhoz a következő kategóriák kerültek azonosításra, melyek jogszabályváltozások és egyéb szövetségi igények alapján tovább bővíthetők:

Alapadat adatlapok működési logikája

A korábbi tapasztalatok alapján sok energiát és hosszabb átfutási időt eredményezett az, hogy a sportszervezetek adatai a sportszervezeti regisztráció miatt csak a sportfejlesztési programban voltak feltüntetve és csak a sportfejlesztési programban történt változtatás során lehetett székhely címet, hivatalos képviselőt, kapcsolattartót stb. módosítani, frissíteni.

Az új koncepció szerint ezen adatok változása esetén szövetségi ügyintéző közreműködésére nincs szükség, a sportszervezeti ügyintézők saját hatáskörben tudják bármikor változtatni ezeket az adatokat. A rendszer különböző validációs vizsgálatokon keresztül biztosítja azt, hogy anomáliák ne fordulhassanak elő:

  • egy kérelem nem küldhető be, ha van olyan alapadat adatlap szerkesztés alatt, amelyből az adott kérelem adatot használ fel (pl. sportszervezet név, bankszámlaszámok stb.), ezzel kizárva, hogy egy kérelemben eltérő adat szerepeljen, mint az alapadatok között

  • ha egy alapadat megváltoztatásra és véglegesítésre kerül, a nem szerkeszthető állapotban lévő kérelmekben az adat nem kerül frissítésre

  • ha egy kérelem újra szerkeszthető állapotba kerül, az aktuális alapadatok betöltésre kerülnek a kérelembe akkor is, ha az adott alapadat adatlap, amelyből az adat felhasználásra kerül, még szerkeszthető állapotban van, akár hibás adatot tartalmaz

Mivel a sportszervezeti alapadat adatlapok nagy része szövetségi ügyintézői beavatkozást nem igényelnek és automatikusan beemelésre és felhasználásra kerülnek az egyes kérelmekben, ezért a sor hozzáadásos táblázatok esetén meg kellett oldani, hogy az egyes sorok átírása, törlése a meglévő adatszerkezeteket ne borítsák fel, mivel az egyes sorok adatában történt módosítás, törlés nehezen beazonosíthatóvá tette volna az egyes kérelmekben az adatok aktuálisan tartását.

Ezért az alapadat adatlapok esetén nincs lehetőség egy már véglegesített adatlap újranyitása után egy már véglegesített sort törölni, adatait módosítani. Ha az adott sor helytelenül került felvitelre vagy már nem érvényes adatot tartalmaz, akkor egy „Státusz” beállításával van lehetőség ezt jelezni. Három státuszt vehet fel egy ilyen sor:

  1. Aktív

  2. Inaktív

  3. Rontott

Ha „Inaktív” vagy „Rontott” státusszal kerül véglegesítésre az újranyitott alapadat adatlap, akkor egy újabb visszanyitás esetén az adott sor már véglegesen inaktívvá válik. A rendszer az egyes kérelmekhez csak az „Aktív” státuszú sorokat használja fel.

...

Sportszervezeti alapadatok

A sportszervezet olyan alapadatai, melyek egy része az OPTEN interface-en keresztül automatikusan kerül betöltésre. Ezek az adatok nem szerkeszthető adatok az adatlapon.

Ezen az adatlapon szükséges feltüntetni az esetleges egyesüléssel/szétválással kapcsolatos információkat és az egy és ugyanazon vállalkozások adatait is, amit a rendszer a De minimis nyilatkozathoz használ fel.

Az adatlapon megjelenítésre kerülnek a képviselők adatai az OPTEN interface adatai alapján, de a hivatalos képviselők és kapcsolattartók adatait a “Szervezeti kapcsolattartók” oldalon kell részletesen megadni és kitölteni!

...

Sportszervezet hivatalos képviselői és kapcsolattartói

Ezen az adatlapon szükséges megadni a sportszervezet hivatalos képviselőit és kapcsolattartóit. A hivatalos képviselőknél a cégkivonat és bírósági bejegyzés szerinti hivatalos képviselőket kell feltüntetni, attól függetlenül, hogy a hivatalos képviselő fog- a rendszerben dolgozni vagy sem.

Legalább egy akív státuszú képviselőnek és kapcsolattartónak szerepelnie kell a táblázatokban, akik e-mail értesítést kérnek. Az itt megadott aktív státuszú, e-mail értesítést kérő személyek e-mail címére fog a TAO EKR e-mailben értesítéseket küldeni.

Azon sportszervezetek esetén, ahol együttes képviseleti jog van, meg kell adni pontosan egy e-aláírás meghatalmazott személyt, aki elektronikus aláírással beküldéseket fog végezni a rendszerben, mivel az aláírási folyamat zártsága miatt több személy aláírása egy kérelemre a TAO EKR rendszeren belül nem lehetséget. Ezekben az esetekben egy e-aláírás meghatalmazás minta feltöltése kötelező, melyet a következő linken keresztül tudnak letölteni: E-aláírás meghatalmazás minta.docx

Az aláíró oszlopban pedig azt kell jelölni, hogy az egyes kérelmekben melyik hivatalos képviselő személy neve jelenjen meg a nyilatkozatoknál, aláírási részeknél stb. Pontosan 1 fő aláíró lehet.

...

Sportszervezet hivatalos paraméterek

A hivatalos paraméterek adatlapon olyan adatok kerülnek megjelenítésre, amelyek a sportszervezet valamilyen tulajdonságának tekinthetők és évadról évadra változhatnak és az egyes kérelmekben benchmarkok, validációk, képletek függhetnek tőle, pl. bajnoki osztály, utánpótlás típusa, hivatásos sportoló alkalmazása stb.

A hivatalos paraméterek nagy részét az adott szakszövetség bocsátja a TAO EKR rendelkezésére, ami alapján vagy automatikusan beállításra kerülnek az adatok nem megváltoztatható módon vagy beállításra kerülnek az adatok, amely sportszervezeteknél az adott paramétert adószám alapján a szövetség biztosítani tudja és a mező szerkeszthető marad. Azon sportszervezeteknél, ahol a sportszervezeti paraméter szerkeszthető, de előre betöltésre került, csak a betöltött opciót választhatják ki, egyéb esetben a rendszer hibaüzenetet küld. Azokban az esetekben, ahol nem kerül betöltésre adat, ott a sportszervezet csak azokat az opciókat választhatja, amely opciókra a szövetség nem küld előre beállított adatokat adószám alapján.

Pl. MLSZ esetén Női felnőtt csapat legmagasabb bajnoki osztályánál adószám alapján csak az NB1-ben induló sportszervezetek listáját kapja meg a TAO EKR. Ez azt jelenti, hogy akik adószám alapján benne vannak ebben a listában, ők csak ezt a bajnoki osztály választhatják, akik nincsenek benne a listában, azok az NB1-en kívül bármelyik opciót választhatják.

Paraméterek, melyek ezen módszerrel működnek:

  • MLSZ:

    • Férfi felnőtt nagypályás csapat legmagasabb bajnoki osztálya: NBI, NBII, NBIII bajnoki osztályú sportszervezetek kerülnek küldésre

    • Férfi felnőtt futsal csapat legmagasabb bajnoki osztálya: NBI bajnoki osztályú sportszervezetek kerülnek küldésre

    • Női felnőtt csapat legmagasabb bajnoki osztálya: NBI bajnoki osztályú sportszervezetek kerülnek küldésre

    • Női felnőtt futsal csapat legmagasabb bajnoki osztálya: NBI bajnoki osztályú sportszervezetek kerülnek küldésre

    • Utánpótlás típusa: akadémia, tehetségközpont, körzetközpont típusú szervezetek kerülnek küldésre

  • MKSZ:

    • Bajnoki osztály: NBI férfi, NBI női, NBI/B, NBII

  • MKOSZ: nincs ilyen jellegű adatbetöltés

  • MVLSZ:

    • Felnőtt legmagasabb bajnoki osztály: OB1 bajnoki osztályú sportszervezetek kerülnek küldésre

  • MRSZ:

    • Felnőtt legmagasabb bajnoki osztály: NBI extraliga, Női extraliga, Női NBI

  • MJSZ:

    • nincs ilyen jellegű adatbetöltés

...

Sportszervezet köztartozásmentességi kérelmei

A sportszervezet köztartozásmentességi kérelmeit lehet ezen a menüponton keresztül menedzselni. A “Köztartozásmentesség lekérdezése” gombra kattintva a rendszer az OPTEN interface alapján megjeleníti, hogy az adott időszakra vonatkozóan a sportszervezet a köztartozásmentes adózói adatbázisban benne van-e. A gombra kattintás a köztartozásmentességet nem állítja be az aktuális időszakra.

...

Köztartozásmentességi igazolás generálásához és létrehozásához az “Új köztartozásmentes igazolás létrehozása gombra kattintva van lehetőség. Amennyiben a szervezet az aktuális időszakban köztartozásmentes, létrejön automatikusan az “OPTEN szerint köztartozásmentes” köztartozásmentes igazolás. Amennyiben nem köztartozásmentes vagy nincs benne a köztartozásmentes adózói adatbázisban a sportszervezet, akkor manuálisan kell kitölteni egy kérelmet, melyhez csatolni kell a NAV által kiadott köztartozásmentes igazolást.

Manuális kitöltés esetén meg kell adni azt a dátumot, amely dátumon a NAV kiadta a köztartozásmentességi igazolást, illetve ettől a naptól számított 30 napos dátumot, ameddig érvényes a köztartozásmentes igazolás, ugyanis a kiadástól számított 30 napig lehet felhasználni köztartozásmentesség igazolására a NAV által kiadott igazolást. A NAV által kiadott igazolást csatolni kell a kérelemhez, majd a beküldés gombra kattintva van lehetőség elektronikus aláírással ellátva bírálatra küldeni a köztartozásmentességi igazolást a szövetségi ügyintézők felé, akik formai helyesség esetén el tudják fogadni a kérelmet és így az beemelhető a kérelmek mellékletei közé vagy vissza tudják utasítani a kérelmet, ilyenkor új köztartozásmentes kérelmet kell készíteni és beküldeni. A visszautasításról/elfogadásról státuszváltást jelző e-mail kerül kiküldésre a kapcsolattartási adatlapon e-mail értesítést kérő, aktív státuszú hivatalos képviselők és kapcsolattartók részére.

...

A rendszer által generált vagy a NAV által kiadott köztartozásmentességi igazolást az egyes kérelmekhez az adott kérelem melléklet oldalán van lehetőség beemelni és felhasználni.

Sportszervezet közzétételi kötelezettség

...

A sportszervezet közzétételi kötelezettség adatlapján azokat a honlap címeket kell feltüntetni, ahol a sportszervezet sportfejlesztési programja és jóváhagyó határozata publikálásra került. Amennyiben nem rendelkeznek korábbi évekre jóváhagyott sportfejlesztési programmal, úgy az adatlap új sor felvitele nélkül, a checkbox bepipálásával is véglegesíthető. Támogatási igazolási kérelmek esetén viszont a rendszer vizsgálni fogja, hogy az adott évadra vonatkozó sorok fel vannak-e töltve a táblázatba.

Sportszervezet bankszámlaszámai

...

A sportszervezet bankszámlaszámok adatlapon a sportfejlesztési program legalább a főszámla számlaszámát meg kell adni, mivel a sportfejlesztési programban az a számlaszám kötelezően feltüntetendő. A támogatási alszámlákat a támogatási igazolási kérelmek beadása előtt is elég feltüntetni az adatlapon. Bármilyen jogcímre vonatkozó alszámla megadása lehetséges, attól függetlenül, hogy az adott jogcímre jóváhagyásra került-e támogatás vagy sem, a rendszer a támogatási igazolási kérelmeknél a megfelelő jogcímek bankszámlaszámait fogja felhasználni.

A bankszámlaszámokat minden évadban külön van lehetőség megadni, mert évadról évadra a bankszámlaszámok a támogatások elkülönítése miatt változhat.

Sportszervezet által használt ingatlanok

...

A sportszervezet által használt ingatlan alapadatoknál a sportszervezetnek az általa használt ingatlanok adatait kell feltüntetni. Legalább egy ingatlan feltüntetése kötelező.

Sportszervezet De minimis támogatásainak nyilvántartása

...

Amennyiben a sportszervezet kapott De minimis támogatást, ebben az alapadat adatlapban kell feltüntetnie. Az adatlapot akkor is véglegesíteni szükséges, amennyiben nem kapott a sportszervezet De minimis támogatást.

Alapadat adatlapokból adatok betöltése a sportfejlesztési programba

Kérelmek beküldési folyamata

A TAO elektronikus kérelmi rendszerben az egyes kérelmeket beküldeni a kérelem fejlécében található „Beküldés” gombra kattintva van lehetőség.

Csak formailag megfelelő, hibákat nem tartalmazó űrlapok esetén indítható el a beküldési folyamat.

A kérelmek beküldéséhez a következő feltételeknek kell rendelkezésre állnia egy kérelem beküldését végző személynek/szervezetnek:

  1. ügyfélkapu: ügyfélkapu+ vagy DÁP második faktoros azonosítással (ügyfélkapu, ügyfélkapu+ és DÁP kérdésekben a 1818-as telefonszámon tudnák felvilágosítást, információkat kérni)

  2. Aktív és érvényes Microsec elektronikus aláírás

  3. „Teljeskörű TAO látvány-csapatsport támogatási eljárás ügyleti képviselete” ügyben meghatalmazás megléte az adott szövetség és adott szervezet vonatkozásában a Rendelkezési Nyilvántartásban

  4. Az adott szervezet cégkapujában „ügykezelő” vagy cégkapu megbízotti jogosultság megléte. Cégkapu adminisztrációs segédlet

...

A beküldési folyamat a következő lépcsőkből áll:

  1. Az adott kérelem formai megfelelőségének ellenőrzése

  2. A KAÜ azonosított személy rendelkezéseinek újbóli lekérdezése biztonsági szempontból

  3. Beküldési jogosultság vizsgálata: csak az adott szövetség és adott szervezet vonatkozásában az a személy tud kezdeményezni, aki „Teljeskörű TAO látvány-csapatsport támogatási eljárás ügyleti képviselete” ügytípusban rendelkezéssel rendelkezik

  4. A kérelemből generált PDF fájl generálása

  5. Microsec MTKSZ felhasználónév (OID) és MTKSZ jelszó megadása, hogy a Microsec MTKSZ felhasználóhoz tartozó tanúsítványok lekérdezésre kerülhessenek a Microsectől

  6. Az azonosított Microsec MTKSZ felhasználóhoz tartozó tanúsítványokban szereplő név összevetése a KAÜ azonosított személy viselt nevével

  7. A megfelelő tanúsítvány kiválasztása után átirányítás a Microsec felületére

  8. A Microsec felületén a Microsec kulcsjelszó megadása (bizonyos esetekben meg kell adni az MTKSZ felhasználónevet és jelszót és utána kell csak a kulcsjelszót megadni)

  9. Mobiltelefonon az e-szignó applikációba érkező dokumentum aláírási kérés visszaigazolása

  10. Visszairányítás a TAO Elektronikus Kérelmi Rendszer felületére

  11. A szervezet adószáma alapján a szervezet cégkapu címének lekérdezése

  12. A KAÜ azonosított személy adott szervezet vonatkozásában történő jogosultságvizsgálata, hogy az adott szervezet cégkapujáról jogosult-e a felhasználó dokumentumot küldeni a szövetség hivatali kapujára. A beküldést végző, KAÜ azonosított személynek az adott szervezet cégkapujánál ügykezelő szerepkörben vagy cégkapu megbízott szerepkörben kell lennie

  13. Cégkapuról hivatali kapura történő küldés

  14. Esetleges specifikus, adott kérelemre vonatkozó beküldési folyamatok lefutása (Pl. SFP esetén beküldött értékek mentése)

  15. A kérelem adatait tartalmazó technikai fájl lementése

  16. A kérelem megfelelő státuszának beállítása

  17. E-mail értesítés kiküldése

A felület különböző pontokba szedve jeleníti meg, hogy mely folyamatlépésnél jár a beküldés és melyik lett sikeres, esetleg valamilyen okból sikertelen. Az egyes lépéseknél a következő esetekben fordulhat elő sikertelenség:

  1. RNY ügytípus ellenőrzése - itt történik meg a Rendelkezési Nyilvántartásból a rendelkezések lekérdezése az adott adószámú szervezethez:

    1. A KAÜ-vel azonosított személy az adott szervezet és szövetség vonatkozásában nem rendelkezik „Teljeskörű TAO látvány-csapatsport támogatási eljárás ügyleti képviselete” ügytípusban rendelkezéssel.

    2. Nem elérhető az RNY szolgáltatás

  2. PDF generálás: itt kerül generálásra az adott kérelemből az aláírásra továbbítandó PDF fájl

    1. A PDF generálás nem lett sikeres vagy időtúllépés miatt megszakadt

  3. PDF aláírás: itt történik meg a kérelemből generált PDF aláírása

    1. Megszakításra kerül a felhasználó által az aláírási folyamat az MTKSZ bejelentkezésnél vagy az aláíró tanúsítvány kiválasztásánál

    2. Elírásra kerül az MTKSZ felhasználónév/jelszó

    3. Elírásra kerül a Microsec felületén a kulcsjelszó - ebben az esetben a felület a “Sportszervezetek listája” menüpontba navigálja a felhasználót, egyelőre a kulcsjelszó elírási hibát a Microsec microservice nem tudja megjeleníteni

    4. Az MTKSZ felhasználónévhez tartozó tanúsítványok között nincs a KAÜ azonosított személy viselt nevére szóló tanúsítvány

    5. Nem kerül jóváhagyásra az aláírási kérés a felhasználó mobiltelefonján az e-szignó applikációban a megadott időn belül

    6. A Microsec szolgáltatás nem elérhető

  4. Aktuális verzió mentése: itt történik meg az adott kérelemből az aktuális verzió adatainak kimentése

    1. A verzió mentése nem sikeres

  5. Cégkapu jogosultság ellenőrzése és aláírt PDF küldése: itt történik meg a sportszervezet cégkapu címének lekérdezése, illetve a KAÜ azonosított, beküldést végző személynek az adott sportszervezet cégkapujához való jogosultságának (ügykezelő, cégkapu megbízott) ellenőrzése. Cégkapu adminisztrációs segédlet

    1. A KAÜ azonosított személy nem ügykezelő, cégkapu megbízott az adott szervezetnél

    2. Nem a megfelelő személy ügyfélkapujával történt a belépés

    3. Sok idő telt el az ügyfélkapus azonosítás során

    4. A cégkapu szolgáltatás nem elérhető

  6. SFP státuszváltás: itt történik meg a kérelem adott státuszból történő beküldéskor az üzleti logikának megfelelő státuszra való váltása

  7. Beküldés véglegesítése: itt történik meg az adott kérelem üzleti logikai egyéb háttérfolyamatainak az elvégzése, pl. e-mail küldés, beküldött értékek mentése stb.

1 tájékoztató adat, civilek esetén több hónapos átfutással jelenik meg fordulónapokon

...

Table of Contents
maxLevel6
minLevel1
include
outlinetrue
indent
exclude
stylenone
typelist
printabletrue
class

A kézikönyv célja

Jelen kézikönyv célja a látvány-csapatsport támogatási folyamatokat támogató TAO Elektronikus Kérelmi Rendszer használatának bemutatása, de nem célja a kapcsolódó jogszabályi környezet, a TAO eljárási folyamat és feltételrendszer teljeskörű ismertetése. A kézikönyv feltételezi, hogy a kézikönyv olvasója tisztában van és ismeri a kapcsolódó jogszabályokat.

Kapcsológó jogszabályok

Központi Autentikációs Rendszer (Central Authentication - CA)

A felhasználók regisztrációs, bejelentkezési és azonosítási folyamatait a Flexinform Kft. által fejlesztett ún. Központi Autentikációs (Central Authentication) rendszer végzi. A központi autentikáció segítségével a Flexinform Kft. által fejlesztett összes rendszer ugyanazzal a felhasználói fiókkal elérhető, az adott rendszerben külön beállítás nélkül minden felhasználó alapértelmezetten a legkisebb jogosultsággal rendelkező szerepkört kapja.

A rendszer a regisztráció során személyes felhasználói fiókokat hoz létre, melyek e-mail címhez kötöttek, a bejelentkezésnél a felhasználónév egyben a regisztrációs e-mail cím is.

A regisztráció nem közvetlenül egy szakrendszerbe történik meg, hanem egy Flexinform szintű központi autentikációs rendszerbe, amely rendszer végzi el a felhasználók azonosítását, bejelentkeztetését és egy adott rendszerhez való hozzáférést. Az adott szakrendszerben a felhasználó számára kiosztott szerepkör és jogosultságok alapján fog tudni a felhasználó tevékenységeket végezni.

...

A központi autentikációs rendszer technikai háttere

A központi autentikációs rendszer a biztonságos használat miatt két ún. tokent alkalmaz. Ezek a tokenek azért szükségesek, hogyha egy felhasználó egy adott rendszer használatát nem a kijelentkezés gomb használatával fejezi be, akkor egy illetéktelen személy a felhasználó eszköze feletti irányítást átvéve (az eszköz eltulajdonításra kerül, több felhasználó használja ugyanazt az eszközt, otthagyja a felhasználó az eszközét stb.) ne tudja korlátlan ideig használni a felhasználó fiókját és azokat a szakrendszereket, melyekhez hozzáféréssel rendelkezik a felhasználó. Ezért ezeknek a tokeneknek van egy érvényességi, lejárati ideje, melyet a központi azonosítási rendszer folyamatosan a háttérben figyel. Mindkét token a központi azonosítási rendszerbe történő belépéskor kerül az adott felhasználónak kiosztásra, melyeket session és refresh tokennek nevezünk.

A session és refresh token használatát és működését egy szállodai analógián keresztül lehet a legegyszerűbben szemléltetni:

Session token (munkamenet-jegy): egy szállodába történő bejelentkezéskor kiosztásra kerül egy szobakulcs, ami azt bizonyítja, hogy az adott személy jogosult a szállodai szobát használni. Ez a kulcs hasonló, mint amikor egy weboldalon a felhasználó belép és kap egy session tokent. Ez a token azt mondja meg a rendszernek: „Ez a felhasználó most be van jelentkezve, és jogszerűen használja az oldal funkcióit.”

Ez a kulcs (session token) azonban csak egy ideig érvényes, például addig, amíg a munkamenet tart (amíg nem történik meg a kijelentkezés). Ha a token lejár, újra be kell lépni, hogy ismét hozzáférés legyen az adott rendszerhez vagy a szállodai analógiával élve, kérni kell a recepcióst, hogy hosszabbítsa meg a szobakulcs érvényességét.

Refresh token (frissítési jegy): a szállodába történő belépéskor kiosztásra kerül egy másik jegy is, amit a szálloda recepciója oszt ki. Ez a jegy arra szolgál, hogy ha a szobakulcsod érvényessége lejár, ne kelljen teljesen elölről kezdeni a bejelentkezési folyamatot (pl. újra kitölteni az összes adatot). Ehelyett egyszerűen meg kell mutatni ezt a másik jegyet (refresh token), és a szálloda recepciója ad neked egy új szobakulcsot (új session tokent).

A refresh token tehát egy tartalék biztonsági jegy, ami lehetővé teszi, hogy anélkül kapj új hozzáférést (új session tokent), hogy újra be kellene jelentkezned.

A session token a belépési igazolvány, amivel aktívan lehet használni az oldalt, de idővel lejár.

A refresh token egy „mentőöv”, amivel az adott szakrendszer használható mindaddig, amíg a session token lejár, és gyorsan, újra bejelentkezés nélkül kerül kiosztásra a hozzáférés a refresh token érvényességéig.

Ez a kettő együtt biztosítja, hogy a weboldal biztonságos, de kényelmes is legyen: nem kell minden apróságért újra bejelentkezni, de ha valaki illetéktelenül hozzáférne a munkamenethez, akkor se tudjon korlátlan ideig visszaélni vele!

Mindkét tokennek fix lejárati ideje van (session 18 óra, refresh 16 óra). A lejárati idők úgy kerültek meghatározásra, hogy egy munkanapon belül egy rendszert folyamatosan használva a legkevesebb felhasználói beavatkozásra legyen szüksége a felhasználóknak, de a biztonsági feltételek is adottak legyenek, illetve akkor se okozzon problémát, ha egy következő munkanapon az adott szakrendszerből nem történt meg a kijelentkezés rendeltetésszerűen, és pl. egy notebook esetén a notebookot kinyitva ugyanott nyílik meg a böngészőben az adott szakrendszer, ahol előző napon „ott lett hagyva” és elkezd dolgozni a felhasználó és nem veszi észre a kijelentkezést.

A központi azonosítási rendszer segítségével elérhető, hogy sikeres azonosítás után az azonosítástól számított lejárati időn belül a felhasználó bármelyik másik szakrendszerbe beléphet anélkül, hogy újra meg kéne adni bejelentkezési adatait. Egy másik szakrendszerbe történő belépés esetén a felhasználó átirányításra kerül a központi azonosítási rendszer felületére, ahol a rendszer ellenőrzi, hogy az előző azonosításkor meghatározott lejárati időn belül van-e még az azonosítási kérés, ha igen, akkor a bejelentkezés automatikusan megtörténik, a felhasználó visszairányításra kerül abba a szakrendszerbe, amelyikbe a belépést kezdeményezte. Ha az azonosítás után eltelt 18 órán belül történik meg a belépés, akkor a felhasználó egy gyors oda-vissza irányítást érzékel az azonosításból, hasonlóan az állami rendszereknél használt ügyfélkapus azonosításhoz. Ha 18 órán túl történik meg az azonosítási kísérlet, akkor a felhasználónak újra be kell írnia a felhasználónevét és jelszavát és a központi azonosítási rendszerbe történő sikeres azonosítás után visszairányításra kerül az adott szakrendszerbe.

Regisztrációs folyamat a Központi Autentikációs Rendszer segítségével

Egy adott szakrendszerbe a közvetlen regisztráció nem lehetséges. Regisztrációs folyamatot kezdeményezni az adott szakrendszer főoldaláról lehetséges, a „Belépés” gombra kattintva. A „Belépés” gombra kattintva a felhasználó átirányításra kerül a Központi Autentikációs Rendszer adott szakszövetségi bejelentkezési felületére, ahonnan a regisztrációs folyamat is kezdeményezhető.

...

A bejelentkező felületen a „Regisztráció” gombra kattintva lehet megnyitni a regisztrációs űrlapot. A regisztrációs űrlap kitöltése során a Központi Autentikációs Rendszer az egyes beviteli mezők megnevezése után található információs ikonnal a kitöltéshez nyújt segítséget. A regisztrációs folyamat során különböző részletes üzenetek és hiba esetén hibaüzenete kerülnek a felhasználó számára megjelenítésre, amiket érdemes végigolvasni, hogy a regisztrációs folyamat minél gördülékenyebb legyen.

...

Regisztrációs űrlap kitöltése

A regisztrációs űrlap kitöltése során a következőkre érdemes figyelni:

  1. A „Viselt név” mezőbe vezetéknév és keresztnév megadása szükséges

  2. A „Regisztrálni kívánt e-mail cím” mezőben a szóközöket a rendszer levágja a „Regisztráció” gombra való kattintáskor

  3. Az e-mail címek elírásából keletkező téves regisztrációk kiszűrése céljából a felhasználónak a „Regisztrálni kívánt e-mail cím megerősítése” mezőbe be kell írnia a regisztrálni kívánt e-mail címet. Másolásra nincs lehetőség ebben a mezőben.

  4. A felhasználói fiókok biztonsága érdekében a jelszónak legalább nyolc karakternek kell lennie és tartalmaznia kell legalább egy kisbetűt, nagybetűt, számot és speciális karaktert.

  5. A beírt jelszavak egyezősége vizsgálatra kerül, az elírások miatt a mezők végén található szemet ábrázoló ikonra kattintva van lehetőség megjeleníteni a beírt jelszavakat.

A regisztrációs űrlap helyes kitöltése után a noreply@flexinform.hu e-mail címről kiküldésre kerül egy regisztráció megerősítését kérő e-mail, valamint a megjelenő képernyőn van lehetőség a regisztráció megerősítést kérő e-mail újraküldésére. A felhasználó ekkor már bejelentkeztetésre kerül a Központi Autentikációs Rendszerbe és akár már elfelejtett jelszó kérést is tud kezdeményezni megerősítés nélkül is, de megerősítés nélkül még szakrendszerbe belépés nem lehetséges. Mindaddig, amíg a regisztráció megerősítése nem történt meg, a „Regisztráció megerősítése szükséges” képernyő kerül megjelenítésre a felhasználó felé.

...

Az e-mailben található „Regisztráció megerősítése” gombra kattintva a regisztráció befejezésre kerül és a felhasználó beléptetésre kerül a Központi Autentikációs Rendszer dashboard felületére, ahonnan lehetőség nyílik a szakrendszerbe való bejelentkezést kezdeményezni a megfelelő ikonra kattintva.

...

Ha valamilyen oknál fogva nem érkezik meg vagy nem találja a felhasználó a regisztráció megerősítése e-mailt, a regisztráció megerősítése e-mailt többször újra lehet küldeni a regisztrációkor megadott e-mail címre. A regisztráció megerősítését bármelyik korábban kiküldött e-mailen keresztül el lehet végezni. Mindaddig, amíg a regisztráció nem kerül megerősítésre, a belépési próbálkozáskor a „Regisztráció megerősítése” képernyő jelenik meg a felhasználónak.

Bejelentkezési folyamat a Központi Autentikációs Rendszer segítségével

Egy adott szakrendszerbe belépni kétféleképpen lehetséges

A szakrendszer felületéről kezdeményezve: a felhasználó átirányításra kerül a Központi Autentikációs Rendszer szakszövetségi beléptető felületére, ahol a felhasználó kezdeményezheti a belépést, a regisztrációt és az elfelejtett jelszó kezelését.

A „Belépés” gombra kattintva megjelenő felületen pedig a regisztrált e-mail cím és jelszó megadásával a Központi Autentikációs Rendszer elvégzi a felhasználó azonosítását. Amennyiben az azonosítás sikeres, a felhasználó automatikusan átirányításra kerül abba a szakrendszerbe, ahonnan a belépés kezdeményezésre került, majd elindul az ügyfélkapus azonosítási folyamat és a Rendelkezési Nyilvántartásból az ügyfélkapuval azonosított személyhez tartozó rendelkezések lekérdezése.

...

Sikeres ügyfélkapus azonosítás és RNY lekérdezés után a felhasználó a „Sportszervezetek” oldalra kerül, ahol megjelenítésre kerülnek a hozzárendelt és a TAO Elektronikus Kérelmi Rendszerben már létrehozott sportszervezetek.

...

A Központi Autentikációs Rendszer felületéről kezdeményezve: közvetlenül a Központi Autentikációs Rendszer bejelentkezési felületén történő sikeres bejelentkezés után a felhasználó a Központi Autentikációs Rendszer dashboardjára kerül, ahol ki tudja választani, hogy melyik szakrendszerbe szeretne bejelentkezni. Értelemszerűen ilyenkor az automatikus átirányítás nem tud megtörténni, mivel a Központi Autentikációs Rendszer nem tudja, hogy melyik rendszerből érkezett a felhasználó.

...

A Központi Autentikációs Rendszer felületén keresztül történő bejelentkezés után van lehetősége a felhasználónak különböző beállításokat eszközölnie a felhasználói fiókjával kapcsolatban:

  1. viselt név megváltoztatása

  2. jelszó módosítása

  3. kétfaktoros (kétlépcsős) azonosítás aktiválása/inaktiválása

  4. böngésző munkamenetek megtekintése és megszüntetése

  5. felhasználói fiók törlése

...

Elfelejtett jelszó kezelési folyamat a Központi Autentikációs Rendszer segítségével

Az elfelejtett jelszó funkciót a szakrendszer publikus felületén található „Belépés” gombra kattintva megjelenő, illetve a Központi Autentikációs Rendszer közvetlen bejelentkezési felületén lehet elérni.

Elfelejtett jelszó esetén egy új jelszó beállítási linket lehet kérvényezni a regisztrációkor megadott e-mail címre. A jelszó beállítási link az igényléstől számított 60 percig érvényes. A jelszó beállítási linket tartalmazó e-mailben található linkre kattintva van lehetőség egy új jelszó megadására. Több jelszó beállítási link igénylése esetén bármelyik jelszó beállítási link használható új jelszó beállítására a 60 perces érvényességi időn belül.

Kijelentkezés

A szakrendszerből való kijelentkezés nem jelenti egyúttal a felhasználó kijelentkeztetését a Központi Autentikációs Rendszerből és az ügyfélkapuból, mivel a Központi Autentikációs Rendszernek pont az a célja, hogy újabb bejelentkezések nélkül tudjon a felhasználó más szakrendszerekbe bejelentkezni. Alapvetően egy számítógépet ugyanaz a felhasználó használ, ezért ez a megoldás kényelmessé tudja tenni a rendszerek mindennapos, folyamatos használatát azon felhasználók számára, akik több szakrendszert is használnak.

Ha a felhasználó a szakrendszerből való kijelentkezésen túl ki szeretne jelentkeznie a Központi Autentikációs Rendszerből is és az ügyfélkapus munkamenetét is meg szeretné szüntetni, azt külön gomb segítségével tudja megtenni. A Központi Autentikációs Rendszerből kijelentkezni a Központi Autentikációs Rendszer felületét megnyitva is lehetséges.

...

A TAO Elektronikus Kérelmi Rendszer használata

Sportszervezetek listája

A sikeres azonosítási folyamat után (Központi Autentikációs Rendszer + ügyfélkapu) a felhasználó a „Sportszervezetek” felületre kerül. Itt még a felhasználó nem egy konkrét sportszervezethez lépett be, hanem ezen a felületen keresztül van lehetősége kiválasztani, hogy mely sportszervezet alapadatait és sportfejlesztési programját és azzal kapcsolatos ügyek intézését szeretné elvégezni.

A sportszervezetek a Rendelkezési Nyilvántartásban tett rendelkezések alapján kerülnek itt megjelenítésre. Az ügyfélkapus azonosítás után kerül lekérdezésre, hogy az ügyfékapuval azonosított személy mely sportszervezetekhez rendelkezik az adott szakszövetség vonatkozásában „TAO űrlapbenyújtás előkészítése” és/vagy „Teljeskörű TAO látvány-csapatsport támogatási eljárás ügyleti képviselete” ügyben meghatalmazással. Amennyiben az RNY lekérdezés valamilyen oknál fogva nem sikeres vagy a bejelentkezés óta a felhasználónak keletkezett új rendelkezése az RNY-ben, a „Szervezeti összerendelések lekérdezése” gombra kattintva van lehetősége az RNY lekérdezést lefuttatni.

...

Sportszervezetek létrehozása

A rendszer indulásakor a sportszervezeteket létre kell hozni először. Ez azt jelenti, hogy azon személyek közül, akik egy sportszervezethez RNY ügytípusban rendelkeznek meghatalmazással az “Új sportszervezet hozzáadása” gombra kattintva ki tudják választani a hozzájuk tartozó, még nem létrehozott szervezeteket. Ez a szervezet létrehozást egy szervezet tekintetében csak egyszer kell elvégezni. Ha több személy van hozzárendelve RNY-ben az adott szervezethez az adott szövetség vonatkozásában, akkor bármelyik személy létrehozhatja a szervezetet és utána a többi személynél a szervezet már meg fog jelenni a listában automatikusan.

...

A sportszervezetek sorának végén található ikonokra kattintva van lehetőség a sportszervezeti alapadat adatlapok listáját megnyitni és az alapadatokat kitölteni/módosítani, valamint a sportszervezethez a szakszövetség értékelési elveinek, szabályzatának megfelelően sportfejlesztési programo(ka)t létrehozni.

...

Az egyes sportszervezetek sorára kattintva lehet megtekinteni, hogy milyen sportfejlesztési programjai vannak az adott sportszervezetnek.

...

Sportszervezeti alapadatok

A sportszervezeti alapadatok menüpontban van lehetősége a sportszervezetnek azokat az alapadatait menedzselnie, amik magára a sportszervezetre vonatkozó adatok és amely adatokat az egyes kérelmek valamilyen formában felhasználnak, tartalmaznak.

A sportszervezeti alapadat adatlapok véglegesítéséhez szükséges egy sportfejlesztési program létrehozása és a “Sportszervezet kapcsolattartók” adatlp véglegesítése, hogy az értesítő e-mailek a kapcsolattartóknál megadott személyek e-mail címeire és a sportszervezeti ügyintézők részére is kiküldésre kerülhessenek.

A sportszervezeti alapadatok kiemelését az az elképzelés vezérelte, hogy a sportszervezet az egyes kérelmektől függetlenül tudja az adatait módosítani, változtatni ügyintézői beavatkozás nélkül.

Ezek között az alapadatok között vannak olyanok, amelyek évadról évadra eltérőek lehetnek vagy valamilyen időszakra vonatkozóan érvényesek, illetve vannak olyanok, amelyek évadtól függetlenek.

Egy sportszervezet létrehozásakor az OPTEN interface-en keresztül lekérdezésre és betöltésre kerülnek a sportszervezeti alapadatok adószám alapján (név, székhely, GFO kód, cégjegyzékszám/nyilvántartási szám, szervezet állapota, legutolsó beszámolók évszáma1, képviselők adatai2), illetve a szövetség által előre megadott hivatalos szervezeti paraméterek, pl. bajnoki osztály, jogállás, back office kód és egyéb adott szakszövetség által biztosított paraméter, melyet validációkban fog felhasználni a rendszer.

...

A sportszervezeti alapadat adatlapokhoz a következő kategóriák kerültek azonosításra, melyek jogszabályváltozások és egyéb szövetségi igények alapján tovább bővíthetők:

Alapadat adatlapok működési logikája

A korábbi tapasztalatok alapján sok energiát és hosszabb átfutási időt eredményezett az, hogy a sportszervezetek adatai a sportszervezeti regisztráció miatt csak a sportfejlesztési programban voltak feltüntetve és csak a sportfejlesztési programban történt változtatás során lehetett székhely címet, hivatalos képviselőt, kapcsolattartót stb. módosítani, frissíteni.

Az új koncepció szerint ezen adatok változása esetén szövetségi ügyintéző közreműködésére nincs szükség, a sportszervezeti ügyintézők saját hatáskörben tudják bármikor változtatni ezeket az adatokat. A rendszer különböző validációs vizsgálatokon keresztül biztosítja azt, hogy anomáliák ne fordulhassanak elő:

  • egy kérelem nem küldhető be, ha van olyan alapadat adatlap szerkesztés alatt, amelyből az adott kérelem adatot használ fel (pl. sportszervezet név, bankszámlaszámok stb.), ezzel kizárva, hogy egy kérelemben eltérő adat szerepeljen, mint az alapadatok között

  • ha egy alapadat megváltoztatásra és véglegesítésre kerül, a nem szerkeszthető állapotban lévő kérelmekben az adat nem kerül frissítésre

  • ha egy kérelem újra szerkeszthető állapotba kerül, az aktuális alapadatok betöltésre kerülnek a kérelembe akkor is, ha az adott alapadat adatlap, amelyből az adat felhasználásra kerül, még szerkeszthető állapotban van, akár hibás adatot tartalmaz

Mivel a sportszervezeti alapadat adatlapok nagy része szövetségi ügyintézői beavatkozást nem igényelnek és automatikusan beemelésre és felhasználásra kerülnek az egyes kérelmekben, ezért a sor hozzáadásos táblázatok esetén meg kellett oldani, hogy az egyes sorok átírása, törlése a meglévő adatszerkezeteket ne borítsák fel, mivel az egyes sorok adatában történt módosítás, törlés nehezen beazonosíthatóvá tette volna az egyes kérelmekben az adatok aktuálisan tartását.

Ezért az alapadat adatlapok esetén nincs lehetőség egy már véglegesített adatlap újranyitása után egy már véglegesített sort törölni, adatait módosítani. Ha az adott sor helytelenül került felvitelre vagy már nem érvényes adatot tartalmaz, akkor egy „Státusz” beállításával van lehetőség ezt jelezni. Három státuszt vehet fel egy ilyen sor:

  1. Aktív

  2. Inaktív

  3. Rontott

Ha „Inaktív” vagy „Rontott” státusszal kerül véglegesítésre az újranyitott alapadat adatlap, akkor egy újabb visszanyitás esetén az adott sor már véglegesen inaktívvá válik. A rendszer az egyes kérelmekhez csak az „Aktív” státuszú sorokat használja fel.

...

Sportszervezeti alapadatok

A sportszervezet olyan alapadatai, melyek egy része az OPTEN interface-en keresztül automatikusan kerül betöltésre. Ezek az adatok nem szerkeszthető adatok az adatlapon.

Ezen az adatlapon szükséges feltüntetni az esetleges egyesüléssel/szétválással kapcsolatos információkat és az egy és ugyanazon vállalkozások adatait is, amit a rendszer a De minimis nyilatkozathoz használ fel.

Az adatlapon megjelenítésre kerülnek a képviselők adatai az OPTEN interface adatai alapján, de a hivatalos képviselők és kapcsolattartók adatait a “Szervezeti kapcsolattartók” oldalon kell részletesen megadni és kitölteni!

...

Sportszervezet hivatalos képviselői és kapcsolattartói

Ezen az adatlapon szükséges megadni a sportszervezet hivatalos képviselőit és kapcsolattartóit. A hivatalos képviselőknél a cégkivonat és bírósági bejegyzés szerinti hivatalos képviselőket kell feltüntetni, attól függetlenül, hogy a hivatalos képviselő fog- a rendszerben dolgozni vagy sem.

Legalább egy akív státuszú képviselőnek és kapcsolattartónak szerepelnie kell a táblázatokban, akik e-mail értesítést kérnek. Az itt megadott aktív státuszú, e-mail értesítést kérő személyek e-mail címére fog a TAO EKR e-mailben értesítéseket küldeni.

Azon sportszervezetek esetén, ahol együttes képviseleti jog van, meg kell adni pontosan egy e-aláírás meghatalmazott személyt, aki elektronikus aláírással beküldéseket fog végezni a rendszerben, mivel az aláírási folyamat zártsága miatt több személy aláírása egy kérelemre a TAO EKR rendszeren belül nem lehetséget. Ezekben az esetekben egy e-aláírás meghatalmazás minta feltöltése kötelező, melyet a következő linken keresztül tudnak letölteni: E-aláírás meghatalmazás minta.docx

Az aláíró oszlopban pedig azt kell jelölni, hogy az egyes kérelmekben melyik hivatalos képviselő személy neve jelenjen meg a nyilatkozatoknál, aláírási részeknél stb. Pontosan 1 fő aláíró lehet.

...

Sportszervezet hivatalos paraméterek

A hivatalos paraméterek adatlapon olyan adatok kerülnek megjelenítésre, amelyek a sportszervezet valamilyen tulajdonságának tekinthetők és évadról évadra változhatnak és az egyes kérelmekben benchmarkok, validációk, képletek függhetnek tőle, pl. bajnoki osztály, utánpótlás típusa, hivatásos sportoló alkalmazása stb.

A hivatalos paraméterek nagy részét az adott szakszövetség bocsátja a TAO EKR rendelkezésére, ami alapján vagy automatikusan beállításra kerülnek az adatok nem megváltoztatható módon vagy beállításra kerülnek az adatok, amely sportszervezeteknél az adott paramétert adószám alapján a szövetség biztosítani tudja és a mező szerkeszthető marad. Azon sportszervezeteknél, ahol a sportszervezeti paraméter szerkeszthető, de előre betöltésre került, csak a betöltött opciót választhatják ki, egyéb esetben a rendszer hibaüzenetet küld. Azokban az esetekben, ahol nem kerül betöltésre adat, ott a sportszervezet csak azokat az opciókat választhatja, amely opciókra a szövetség nem küld előre beállított adatokat adószám alapján.

Pl. MLSZ esetén Női felnőtt csapat legmagasabb bajnoki osztályánál adószám alapján csak az NB1-ben induló sportszervezetek listáját kapja meg a TAO EKR. Ez azt jelenti, hogy akik adószám alapján benne vannak ebben a listában, ők csak ezt a bajnoki osztály választhatják, akik nincsenek benne a listában, azok az NB1-en kívül bármelyik opciót választhatják.

Paraméterek, melyek ezen módszerrel működnek:

  • MLSZ:

    • Férfi felnőtt nagypályás csapat legmagasabb bajnoki osztálya: NBI, NBII, NBIII bajnoki osztályú sportszervezetek kerülnek küldésre

    • Férfi felnőtt futsal csapat legmagasabb bajnoki osztálya: NBI bajnoki osztályú sportszervezetek kerülnek küldésre

    • Női felnőtt csapat legmagasabb bajnoki osztálya: NBI bajnoki osztályú sportszervezetek kerülnek küldésre

    • Női felnőtt futsal csapat legmagasabb bajnoki osztálya: NBI bajnoki osztályú sportszervezetek kerülnek küldésre

    • Utánpótlás típusa: akadémia, tehetségközpont, körzetközpont típusú szervezetek kerülnek küldésre

  • MKSZ:

    • Bajnoki osztály: NBI férfi, NBI női, NBI/B, NBII

  • MKOSZ: nincs ilyen jellegű adatbetöltés

  • MVLSZ:

    • Felnőtt legmagasabb bajnoki osztály: OB1 bajnoki osztályú sportszervezetek kerülnek küldésre

  • MRSZ:

    • Felnőtt legmagasabb bajnoki osztály: NBI extraliga, Női extraliga, Női NBI

  • MJSZ:

    • nincs ilyen jellegű adatbetöltés

...

Sportszervezet köztartozásmentességi kérelmei

A sportszervezet köztartozásmentességi kérelmeit lehet ezen a menüponton keresztül menedzselni. A “Köztartozásmentesség lekérdezése” gombra kattintva a rendszer az OPTEN interface alapján megjeleníti, hogy az adott időszakra vonatkozóan a sportszervezet a köztartozásmentes adózói adatbázisban benne van-e. A gombra kattintás a köztartozásmentességet nem állítja be az aktuális időszakra.

...

Köztartozásmentességi igazolás generálásához és létrehozásához az “Új köztartozásmentes igazolás létrehozása gombra kattintva van lehetőség. Amennyiben a szervezet az aktuális időszakban köztartozásmentes, létrejön automatikusan az “OPTEN szerint köztartozásmentes” köztartozásmentes igazolás. Amennyiben nem köztartozásmentes vagy nincs benne a köztartozásmentes adózói adatbázisban a sportszervezet, akkor manuálisan kell kitölteni egy kérelmet, melyhez csatolni kell a NAV által kiadott köztartozásmentes igazolást.

Manuális kitöltés esetén meg kell adni azt a dátumot, amely dátumon a NAV kiadta a köztartozásmentességi igazolást, a TAO EKR ez alapján a dátum alapján határozza meg a igazolás érvényességi idejét, amely intervallumon belül a köztartozásmentességi igazolás felhasználható több különböző kérelemhez. A NAV által kiadott igazolást csatolni kell a kérelemhez, majd a beküldés gombra kattintva van lehetőség elektronikus aláírással ellátva bírálatra küldeni a köztartozásmentességi igazolást a szövetségi ügyintézők felé, akik formai helyesség esetén el tudják fogadni a kérelmet és így az beemelhető a kérelmek mellékletei közé vagy vissza tudják utasítani a kérelmet, ilyenkor új köztartozásmentes kérelmet kell készíteni és beküldeni. A visszautasításról/elfogadásról státuszváltást jelző e-mail kerül kiküldésre a kapcsolattartási adatlapon e-mail értesítést kérő, aktív státuszú hivatalos képviselők és kapcsolattartók részére.

...

A rendszer által generált vagy a NAV által kiadott köztartozásmentességi igazolást az egyes kérelmekhez az adott kérelem melléklet oldalán van lehetőség beemelni és felhasználni.

...

Sportszervezet közzétételi kötelezettség

...

A sportszervezet közzétételi kötelezettség adatlapján azokat a honlap címeket kell feltüntetni, ahol a sportszervezet sportfejlesztési programja és jóváhagyó határozata publikálásra került. Amennyiben nem rendelkeznek korábbi évekre jóváhagyott sportfejlesztési programmal, úgy az adatlap új sor felvitele nélkül, a checkbox bepipálásával is véglegesíthető. Támogatási igazolási kérelmek esetén viszont a rendszer vizsgálni fogja, hogy az adott évadra vonatkozó sorok fel vannak-e töltve a táblázatba.

Sportszervezet bankszámlaszámai

...

A sportszervezet bankszámlaszámok adatlapon a sportfejlesztési program legalább a főszámla számlaszámát meg kell adni, mivel a sportfejlesztési programban az a számlaszám kötelezően feltüntetendő. A támogatási alszámlákat a támogatási igazolási kérelmek beadása előtt is elég feltüntetni az adatlapon. Bármilyen jogcímre vonatkozó alszámla megadása lehetséges, attól függetlenül, hogy az adott jogcímre jóváhagyásra került-e támogatás vagy sem, a rendszer a támogatási igazolási kérelmeknél a megfelelő jogcímek bankszámlaszámait fogja felhasználni.

A bankszámlaszámokat minden évadban külön van lehetőség megadni, mert évadról évadra a bankszámlaszámok a támogatások elkülönítése miatt változhat.

Sportszervezet által használt ingatlanok

...

A sportszervezet által használt ingatlan alapadatoknál a sportszervezetnek az általa használt ingatlanok adatait kell feltüntetni. Legalább egy ingatlan feltüntetése kötelező.

Sportszervezet De minimis támogatásainak nyilvántartása

...

Amennyiben a sportszervezet kapott De minimis támogatást, ebben az alapadat adatlapban kell feltüntetnie. Az adatlapot akkor is véglegesíteni szükséges, amennyiben nem kapott a sportszervezet De minimis támogatást.

Alapadat adatlapokból adatok betöltése a sportfejlesztési programba

Sportszervezet cégkivonat/bírósági bejegyzés

Az egyes kérelmekhez jogszabály szerint szükséges a szervezetnek a közhiteles nyilvántartásban szereplő adatait igazolni 30 napnál nem régebbi, a szervezetet nyilvántartó hatóság igazolásával. Mivel ez az igazolás több kérelemhez is felhasználható az érvényességi időszakában, ezért a köztartozásmentességi igazolásokhoz hasonlóan ennek a dokumentumnak a kezelése is sportszervezeti szinten központosításra került.

Az igazolást egy kérelmen keresztül kell benyújtani a szövetségi ügyintézők felé. A kérelemben meg kell adni, hogy melyik napon került kiállításra a nyilvántartó hatóság által az igazolás, a TAO EKR ez alapján a dátum alapján határozza meg az igazolás érvényességi idejét, amely intervallumon belül az igazolás felhasználható több különböző kérelemhez. A kérelemhez csatolni szükséges a nyilvántartó hatóság által kiállított igazolást.

A kérelem beküldéséhez elektronikus aláírás szükséges, a kérelemhez csatolt fájl felhasználásához pedig a szövetségi ügyintéző általi visszaigazolás.

Egyszerre csak egy ilyen kérelem lehet szerkesztés/beküldés alatti státuszban, illetve mindaddig nem hozható létre újabb kérelem, amíg az aktuális dátum alapján van érvényes igazolása az adott szervezetnek.

A kapcsolódó kérelmek beküldésénél validálásra kerül, hogy a beküldés időpontjában van-e érvényes igazolása a szervezetnek, azaz a beküldés dátuma az igazolás érvényességének intervallumába esik-e.

Sportszervezet számviteli beszámoló igazolások

Jogszabály alapján a sportszervezetek kötelesek a mérlegfordulójuk napját követő ötödik hónap utolsó napjáig az éves beszámolójukat feltölteni, közzétenni. A 107/2011. Korm. Rendeletben szabályozásra került, hogy ennek a beszámolónak a határidőben történő beküldését igazolni kell a TAO eljárásban az egyes kérelmek beküldésénél.

Mivel ez az igazolás egy üzleti évet fed le, ezért ennek az igazolásnak a sportszervezeti szintű központosítása is indokolt, hogy ne kelljen minden egyes kérelemhez külön feltölteni a kérelmet, illetve az ügyintézőknek ellenőrizni azt.

Az üzleti év fordulónapja a sportszervezeti alapadat adatlapon kerül bekérésre, az itt megadott dátum alapján kerül validálásra, hogy egy adott sportszervezet adott kérelmének beküldésekor van-e szövetségi ügyintéző által visszaigazolt megfelelő üzleti évre vonatkozó beszámoló beadási igazolása.

Note

Amennyiben rosszul került megadásra az üzleti év fordulónapja, a sportszervezeti alapadat adatlap visszanyitásával lehet megváltoztatni az üzleti év fordulónapja értéket!

Az üzleti év fordulónapja a szervezetek nagy részénél 12.31., ezt az információt a könyvelőtől lehet beszerezni.

A kérelemben az üzleti évnél azt az évet kell megadni, amelyik évben kezdődik egy üzleti év. Pl. 12.31. üzleti év fordulónapnál a 2024. évi beszámoló 2024. 01. 01 - 2024. 12. 31. időszakot fed le. Eltolt üzleti évnél pl. 10.31. üzleti év fordulónapnál a 2024. évi beszámoló 2024. 11. 01 - 2025. 10. 31. időszakot fed le.

Az egyes kérelmek beküldésénél az éppen beküldéskor aktuális dátum évszáma, az üzleti év fordulónapja és az üzleti év fordulónapja alapján kalkulált beadási határidő határozza meg, hogy melyik üzleti évi beszámolónak kell szövetségi ügyintéző által visszaigazolt státuszban lennie ahhoz, hogy a kérelem beküldhető legyen.

Kérelmek beküldési folyamata

A TAO elektronikus kérelmi rendszerben az egyes kérelmeket beküldeni a kérelem fejlécében található „Beküldés” gombra kattintva van lehetőség.

Csak formailag megfelelő, hibákat nem tartalmazó űrlapok esetén indítható el a beküldési folyamat.

A kérelmek beküldéséhez a következő feltételeknek kell rendelkezésre állnia egy kérelem beküldését végző személynek/szervezetnek:

  1. ügyfélkapu: ügyfélkapu+ vagy DÁP második faktoros azonosítással (ügyfélkapu, ügyfélkapu+ és DÁP kérdésekben a 1818-as telefonszámon tudnák felvilágosítást, információkat kérni)

  2. Aktív és érvényes Microsec elektronikus aláírás

  3. „Teljeskörű TAO látvány-csapatsport támogatási eljárás ügyleti képviselete” ügyben meghatalmazás megléte az adott szövetség és adott szervezet vonatkozásában a Rendelkezési Nyilvántartásban. Ennek ellenőrzése a következő cikkben található: https://flexinform-support.atlassian.net/wiki/spaces/FT/pages/508952765/TAO+Elektronikus+K+relmi+Rendszer+GYIK#Hogyan-tudom-ellen%C5%91rizni%2C-hogy-sikeres-volt-e-a-rendelkez%C3%A9st%C3%A9tel-a-Korm%C3%A1nyablakban%3F

  4. Az adott szervezet cégkapujában „ügykezelő” vagy cégkapu megbízotti jogosultság megléte. Cégkapu adminisztrációs segédlet

...

A beküldési folyamat a következő lépcsőkből áll:

  1. Az adott kérelem formai megfelelőségének ellenőrzése

  2. A KAÜ azonosított személy rendelkezéseinek újbóli lekérdezése biztonsági szempontból

  3. Beküldési jogosultság vizsgálata: csak az adott szövetség és adott szervezet vonatkozásában az a személy tud kezdeményezni, aki „Teljeskörű TAO látvány-csapatsport támogatási eljárás ügyleti képviselete” ügytípusban rendelkezéssel rendelkezik

  4. A kérelemből generált PDF fájl generálása

  5. Microsec MTKSZ felhasználónév (OID) és MTKSZ jelszó megadása, hogy a Microsec MTKSZ felhasználóhoz tartozó tanúsítványok lekérdezésre kerülhessenek a Microsectől

  6. Az azonosított Microsec MTKSZ felhasználóhoz tartozó tanúsítványokban szereplő név összevetése a KAÜ azonosított személy viselt nevével

  7. A megfelelő tanúsítvány kiválasztása után átirányítás a Microsec felületére

  8. A Microsec felületén a Microsec kulcsjelszó megadása (bizonyos esetekben meg kell adni az MTKSZ felhasználónevet és jelszót és utána kell csak a kulcsjelszót megadni)

  9. Mobiltelefonon az e-szignó applikációba érkező dokumentum aláírási kérés visszaigazolása

  10. Visszairányítás a TAO Elektronikus Kérelmi Rendszer felületére

  11. A szervezet adószáma alapján a szervezet cégkapu címének lekérdezése

  12. A KAÜ azonosított személy adott szervezet vonatkozásában történő jogosultságvizsgálata, hogy az adott szervezet cégkapujáról jogosult-e a felhasználó dokumentumot küldeni a szövetség hivatali kapujára. A beküldést végző, KAÜ azonosított személynek az adott szervezet cégkapujánál ügykezelő szerepkörben vagy cégkapu megbízott szerepkörben kell lennie

  13. Cégkapuról hivatali kapura történő küldés

  14. Esetleges specifikus, adott kérelemre vonatkozó beküldési folyamatok lefutása (Pl. SFP esetén beküldött értékek mentése)

  15. A kérelem adatait tartalmazó technikai fájl lementése

  16. A kérelem megfelelő státuszának beállítása

  17. E-mail értesítés kiküldése

A felület különböző pontokba szedve jeleníti meg, hogy mely folyamatlépésnél jár a beküldés és melyik lett sikeres, esetleg valamilyen okból sikertelen. Az egyes lépéseknél a következő esetekben fordulhat elő sikertelenség:

  1. RNY ügytípus ellenőrzése - itt történik meg a Rendelkezési Nyilvántartásból a rendelkezések lekérdezése az adott adószámú szervezethez:

    1. A KAÜ-vel azonosított személy az adott szervezet és szövetség vonatkozásában nem rendelkezik „Teljeskörű TAO látvány-csapatsport támogatási eljárás ügyleti képviselete” ügytípusban rendelkezéssel.

    2. Nem elérhető az RNY szolgáltatás

  2. PDF generálás: itt kerül generálásra az adott kérelemből az aláírásra továbbítandó PDF fájl

    1. A PDF generálás nem lett sikeres vagy időtúllépés miatt megszakadt

  3. PDF aláírás: itt történik meg a kérelemből generált PDF aláírása

    1. Megszakításra kerül a felhasználó által az aláírási folyamat az MTKSZ bejelentkezésnél vagy az aláíró tanúsítvány kiválasztásánál

    2. Elírásra kerül az MTKSZ felhasználónév/jelszó

    3. Elírásra kerül a Microsec felületén a kulcsjelszó - ebben az esetben a felület a “Sportszervezetek listája” menüpontba navigálja a felhasználót, egyelőre a kulcsjelszó elírási hibát a Microsec microservice nem tudja megjeleníteni

    4. Az MTKSZ felhasználónévhez tartozó tanúsítványok között nincs a KAÜ azonosított személy viselt nevére szóló tanúsítvány

    5. Nem kerül jóváhagyásra az aláírási kérés a felhasználó mobiltelefonján az e-szignó applikációban a megadott időn belül

    6. A Microsec szolgáltatás nem elérhető

  4. Aktuális verzió mentése: itt történik meg az adott kérelemből az aktuális verzió adatainak kimentése

    1. A verzió mentése nem sikeres

  5. Cégkapu jogosultság ellenőrzése és aláírt PDF küldése: itt történik meg a sportszervezet cégkapu címének lekérdezése, illetve a KAÜ azonosított, beküldést végző személynek az adott sportszervezet cégkapujához való jogosultságának (ügykezelő, cégkapu megbízott) ellenőrzése. Cégkapu adminisztrációs segédlet

    1. A KAÜ azonosított személy nem ügykezelő, cégkapu megbízott az adott szervezetnél

    2. Nem a megfelelő személy ügyfélkapujával történt a belépés

    3. Sok idő telt el az ügyfélkapus azonosítás során

    4. A cégkapu szolgáltatás nem elérhető

  6. SFP státuszváltás: itt történik meg a kérelem adott státuszból történő beküldéskor az üzleti logikának megfelelő státuszra való váltása

  7. Beküldés véglegesítése: itt történik meg az adott kérelem üzleti logikai egyéb háttérfolyamatainak az elvégzése, pl. e-mail küldés, beküldött értékek mentése stb.

1 tájékoztató adat, civilek esetén több hónapos átfutással jelenik meg fordulónapokon

2 tájékoztató adat, civilek esetén csak a képviselők neveit kapja meg az OPTEN, több hónapos átfutás is előfordulhat

Kérelem kiegészítési kérelmek

Jogszabály szerint a sportszervezetek a sportfejlesztési program, sportfejlesztési program módosítási és sportfejlesztési program hosszabbítási kérelmeikkel kapcsolatban azok jóváhagyásáig kérelem kiegészítéssel élhetnek annak érdekében, hogy különböző változtatásokat tudjanak véghezvinni a kérelmeken, annak jóváhagyásáig.

Info

Amennyiben van olyan kérelemhez kapcsolódó melléklet, ami a határidőre történő beküldéskor nem került csatolásra, melléklet típusú kérelem kiegészítéssel a hiánypótlás kiküldése előtt elvégezhető a szükséges melléklet csatolása, így a jóváhagyási folyamat gyorsítható.

Kérelem kiegészítési kérelmek típusai

A TAO EKR-ben két típusú kérelem kiegészítéssel élhetnek a sportszervezetek:

  • teljes kérelem kiegészítés: a kérelem kiegészítési kérelem beküldését követően, a sportfejlesztési program mezőiben és a kapcsolódó mellékletekben is végezhet módosítást a sportszervezet.

Note

Felhívjuk figyelmüket, hogy teljes kérelem kiegészítés esetén a kiegészített sportfejlesztési program beküldése, igazgatási szolgáltatási díj fizetési kötelezettséggel jár! Kérelem kiegészítéskor az igazgatási díj meghatározási feltételei megegyeznek a sportfejlesztési program kérelem beküldésekor fizetendő igazgatási díj meghatározási feltételeivel.

  • melléklet kérelem kiegészítés: a kérelem kiegészítési kérelem beküldését követően, a sportszervezetnek kizárólag új mellékletek csatolására van lehetősége, igazgatási szolgáltatási díj fizetési kötelezettség nélkül.

Kérelem kiegészítési kérelmek folyamata

  1. A megfelelő kérelem kiegészítési kérelem létrehozása a sportfejlesztési program megfelelő állapotában

  2. Kérelem kiegészítési kérelem beküldése elektronikus aláírással

  3. Sportfejlesztési program státuszának automatikus átállítása a kérelem kiegészítési kérelemmel egyidejűleg

  4. Sportfejlesztési program kérelem kiegészítésének elvégzése a sportfejlesztési program szerkesztésével, mellékletek feltöltésével

  5. Sportfejlesztési program beküldése, miután a kérelem kiegészítési kérelmet elfogadta a szövetségi ügyintéző

Kérelem kiegészítési kérelmek létrehozása

Kérelem kiegészítési kérelmet létrehozni az adott sportszervezet sportfejlesztési programjának dashboard felületén a Sportfejlesztési program kártyán megtalálható Kér. kieg. létrehozása image-20250403-085608.pngImage Added gombra kattintva lehetséges.

A sportfejlesztési program dashboardot a “Sportszervezetek” menüpontban a listában található sportszervezetek közül a megfelelő sportszervezethez tartozó sorra való kattintással lenyíló menüben az “SFP kiválasztása” után lehet elérni.

...

Kérelem kiegészítési kérelem létrehozási feltételei

  1. Egyszerre csak egy kérelem kiegészítés lehet szerkesztés/beküldött státuszban

  2. A kapcsolódó kérelem státuszának a következők egyikét kell felvennie:

    1. Sportfejlesztési program:

      1. beküldött

      2. hiánypótlás melléklet beküldött

      3. hiánypótlás beküldött

      4. kérelem kiegészítés beküldött

  3. A kapcsolódó kérelemhez nincs még előállítva olyan határozat, amely a kérelem végső bírálatát jelenti:

    1. jóváhagyó határozat

    2. elutasító határozat

    3. megszüntető határozat

Kérelem kiegészítési kérelem kitöltése, beküldése

A kérelem kiegészítési kérelemben csak egy indoklás mezőt kell kitölteni, majd a kérelmet elektronikus aláírással ellátva kell beküldeni.

Info

A kérelem kiegészítési kérelmek nem kerülnek beküldésre a sportszervezet cégkapujáról a szövetség hivatali kapujáról. Maga a kérelem kiegészítés a sportfejlesztési program beküldésével fog megtörténni, ami megegyezik a sportfejlesztési program kérelem beküldési folyamatával.

Sikeres beküldés után a kérelem kiegészítés státusza és a kapcsolódó, kérelem kiegészítéssel érintett kérelem státusza és megváltoztatásra kerül és a kapcsolódó kérelem a kérelem kiegészítés típusától függően szerkeszthetővé válik.

Note

A kérelem kiegészítési kérelem beküldése nem jelenti a kapcsolódó kérelem kérelem kiegészítését! A kapcsolódó kérelmet meg kell nyitni, el kell végezni a szükséges módosításokat, változtatásokat és be kell küldeni!

Kapcsolódó kérelem szerkesztése, beküldése

A kérelem kiegészítés kérelem típusától függően, annak sikeres beküldése után a kapcsolódó kérelem szerkeszthetővé válik és el lehet végezni a szükséges módosításokat, változtatásokat, melléklet feltöltéseket. A kapcsolódó kérelem beküldésekor a teljes beküldési folyamat lefut (elektronikus aláírás, cégkapu - hivatali kapu küldés) https://flexinform-support.atlassian.net/wiki/spaces/FT/pages/558203091/TAO+EKR+Felhaszn+l+i+K+zik+nyv#K%C3%A9relmek-bek%C3%BCld%C3%A9si-folyamata

Note

A kapcsolódó kérelem csak akkor küldhető be, ha a kérelem kiegészítési kérelem az ügyintéző által jóváhagyásra került, illetve teljes kérelem kiegészítés esetén a kapcsolódó igazgatási díj megfizetés megtörtént!

Kérelem kiegészítési kérelmek listája

A kérelem kiegészítési kérelmek listája az “Eljárással kapcsolatos kérelmek” menüponton keresztül érhető el.

...

A listában a következő adatok kerülnek megjelenítésre:

  • Évad: melyik évadhoz kapcsolódik a kérelem kiegészítési kérelem

  • Iktatószám: a kérelem kiegészítési kérelem iktatószáma

  • Kapcsolódó kérelem iktatószáma: annak a kérelemnek az iktatószáma, amin kérelem kiegészítést kíván elvégezni a sportszervezeti ügyintéző

  • Kérelem típusa: a kérelem kiegészítési kérelem típusa

  • Kérelem tárgya: milyen kérelemhez kapcsolódik a kérelem kiegészítési kérelem

  • Státusz: a kérelem kiegészítési kérelem státusza

  • Műveletek:

    • image-20250403-095407.pngImage Added : megtekintés/szerkesztés

    • image-20250403-100124.pngImage Added : típusváltás: a szerkesztés alatt álló kérelem kiegészítési kérelem típusának megváltoztatása

Támogatási igazolási kérelmek

A sportfejlesztési programok jóváhagyása után a sportszervezetek jogosultak a sportfejlesztési programban jóváhagyott jogcímeken a jóváhagyott támogatási összegre támogatási igazolási kérelme(ke)t benyújtani. A támogatási igazolási kérelmek kitöltését segítő funkciók ebben a fejezetben kerülnek ismertetésre.

...

Támogatási igazolási kérelem checklist

A következő lista segít abban, hogy az igazolási kérelem kitöltője ellenőrizni tudja, hogy egy igazolási kérelem esetében minden benyújtási feltételnek megfelel-e.

Támogatási igazolási kérelmek listája

A támogatási igazolási kérelmek listáját az adott sportfejlesztési program dashboardján található támogatási igazolási kérelmek kártyán és a “Támogatási igazolási kérelmek” menüponton keresztül lehet elérni.

A “Támogatási igazolási kérelmek” listájában egyrészt megjelenítésre kerülnek a sportszervezet által létrehozott támogatási igazolási kérelmek, valamint a “Támogatási igazolási kérelem létrehozása” gombra kattintva van lehetőség újabb támogatási igazolási kérelmeket létrehozni az adott évadban az adott sportfejlesztési program kapcsán.

A listában a következő információk kerülnek megjelenítésre:

  1. Iktatószám: a létrehozott kérelem iktatószáma, mely tartalmazza a kérelem típusát (22/C, 24/A), a kérelem adott sportfejlesztési programhoz tartozó sorszámát, a sportfejlesztési program azonosítószámát, az évadot és a szövetséget.

  2. Támogatás: az adott kérelemben igényelt teljes támogatási összeg, mely nem tartalmazza a kiegészítő támogatás összegét

  3. Igazgatási díj: az adott kérelemben igényelt teljes támogatás alapján kalkulált igazgatási díj értéke

  4. Támogató: az adott kérelemben feltüntetett támogató neve és adószáma

  5. Kérelem típusa: az adott kérelem típusa

  6. Státusz: az adott kérelem aktuális státusza

  7. Műveletek: az adott kérelemmel végezhető műveletek

    1. image-20250412-105327.pngImage Added szerkesztés/megtekintés: státusztól függően az adott kérelem megnyitása szerkesztésre/megtekintésre

    2. image-20250412-105439.pngImage Added típusváltás: szerkesztés alatti státuszban az adott kérelem típusának megváltoztatása

    3. image-20250412-105427.pngImage Added kártyás fizetés: az igazgatási díjak befizetésére kártyás fizetést biztosító szövetségek esetén a kártyás fizetési tranzakció indítása

Támogatási igazolási kérelem létrehozása

Támogatási igazolási kérelmek létrehozását a listában megjelenő gombra kattintva lehet létrehozni. A gombra kattintva megjelenő ablakban egy legördülő menüből lehet kiválasztani, hogy milyen típusú támogatási igazolási kérelmet kíván létrehozni a felhasználó:

  1. 22/C

  2. 22/C - bankadós

  3. 24/A

Note

A korábbi gyakorlattól eltérően 24/A típusú kérelem esetén a teljes felajánlott támogatási összeget nem a kérelem létrehozásakor, hanem magában a támogatási igazolási kérelemben kell megadni!

Az egyes típusokra vonatkozó különböző feltételeket, szabályozásokat a jogszabályban lehet megtalálni.

Info

A típust szerkesztés alatti státuszban bármikor át lehet váltani a kérelmek listájában, az adott kérelem sorának végén, a “Műveletek” oszlopban található “Típusváltás” funkció segítségével.

A létrehozás után a rendszer automatikusan a létrehozott támogatási igazolási kérelmet megnyitja szerkesztésre.

Egymás után több igazolási kérelem létrehozása is lehetséges, tehát egyszerre több is lehet szerkesztés alatt.

A támogatási igazolási kérelem létrehozásának különböző feltételei vannak a sportfejlesztési program életciklusának előrehaladása során (a lista folyamatosan bővítésre kerül):

  1. A sportfejlesztési programnak elfogadott státuszban kell lennie

Támogatási igazolási kérelmek oldalai és kitöltésükkel kapcsolatos tudnivalók

A támogatási igazolási kérelmek kitöltése ugyanazon az űrlapkezelőn keresztül történik, mint a sportfejlesztési program kitöltése. Bővebb információ az űrlapkezelő működéséről:

https://flexinform-support.atlassian.net/wiki/spaces/FT/pages/519536666/Flexinform+Elektronikus+K+relmi+Rendszer+rlapkezel+funkcionalit+s+nak+bemutat+sa

Info

A támogatási igazolási kérelmek a sportszervezeti alapadat adatlapok adatait használják fel, így szerkesztés alatt lévő adatlapok esetén a támogatási igazolási kérelem nem küldhető be, erre validáció hívja fel a figyelmet

A támogatási igazolási kérelem egyes oldalai az elektronikusan aláírt PDF részét fogják képezni.

1. oldal - Támogatási igazolási kérelem

Egyszerű szöveges oldal, melybe a sportszervezeti alapadat adatlapokról kerülnek betöltésre az adatok. Amennyiben valamilyen adat nem helyes, akkor az alapadat adatlapok visszanyitásával és újra véglegesítésével van lehetőség az adatok javítására, korrekciózására, megváltoztatására. Bővebb információ a sportszervezeti alapadat adatlapok működéséről: https://flexinform-support.atlassian.net/wiki/spaces/FT/pages/558203091/TAO+EKR+Felhaszn+l+i+K+zik+nyv#Sportszervezeti-alapadatok

2. oldal - 1. számú melléklet

Ez az oldal szolgál a támogatási igazoláshoz szükséges adatok bekérésére, megadására.

Támogató adatainak betöltése, megadása

Az egyes támogatási igazolási kérelmekhez szükséges megadni a támogató szervezet alapadatait. A támogatók adatait OPTEN interface-en keresztül tölti be a TAO Elektronikus Kérelmi Rendszer, mely interface a közhiteles adatbázisból nyeri ki a támogató adatait:

  • Támogató teljes megnevezése

  • Támogató adószáma

  • A támogató adatainak betöltési időpontjában az OPTEN interface adatszolgáltatása alapján a támogató szerepel-e a köztartozásmentes adózói adatbázisban (KOMA)

  • Támogató székhely adatai

A “Támogató keresése” mezőben cégnév vagy adószám alapján van lehetőség a támogató szervezet adatait megkeresni, betölteni. Cégnév megadása esetén a cégnévben szereplő különálló szavak alapján tud keresni az interface, szótöredékekre nem, így javasoljuk az adószám alapú keresést, mert az adószám egyértelműen beazonosít egy szervezetet. Adószám alapú keresés esetén a mezőbe beírt adószám első nyolc karaktere alapján történik a keresés. Több találat esetében a megfelelő szervezetet egy legördülő mező segítségével tudják kiválasztani. Abban az esetben, ha a támogatást nyújtó szervezet nem szerepel az OPTEN adatbázisában (pl.: TAO csoport), illetve korábban nem került rögzítésre, mint támogató úgy kérjük, vegyék fel a kapcsolatot szövetségi ügyintézőjükkel, akik a szükséges adatokat betöltik a rendszerbe.

...

A támogatóval kapcsolatban a következő adatok megadása szükséges manuálisan:

  • Üzleti év fordulónapja: a támogató cég üzleti évének fordulónapja, melyet hónap/nap formátumban szükséges megadni

  • A támogató részéről egy olyan e-mail cím megadása, melyre a TAO Elektronikus Kérelmi Rendszer e-mail értesítéseket tud küldeni.

Info

Az e-mailes kommunikáción kívül a TAO EKR hivatalos úton a támogató szervezet cégkapujára is elküldi a támogatási igazolást! Az e-mail cím megadása a támogatási igazolási kérelem beküldésekor a sportszervezet által megadott adatok visszaigazolása miatt szükséges, illetve a cégkapun kívül támogatási igazolás kiküldésekor erre az e-mail címre is kiküldésre kerül a támogatási igazolás letölthető módon.

  • A 2015. évi CXLIII. törvény 5. § (1) bekezdése szerint a támogató jogalanynak minősül-e: az itt megadott információ a rendszer által generált kiegészítő támogatási szerződésben feltüntetésre kerül

  • Hivatalos képviselők adatai: a rendszer által generált szerződésekhez, dokumentumokhoz kerül felhasználásra az információ, sor hozzáadásos táblázatban kell megadni a szükséges információkat, legalább egy sor megadása kötelező

  • Kapcsolattartók adatai: a támogató részéről kapcsolattartók adatainak megadása, akiket szükség esetén a szövetség, NAV kereshet kapcsolatfelvétel, információszolgáltatás céljából az itt megadott elérhetőségeken.

Támogató köztartozásmentességének igazolása

Amennyiben a 2. oldal - 1. számú mellékletben a támogató adatainak OPTEN szerinti adatbetöltése alapján köztartozásmentes a támogató cég, akkor a mellékletkategóriához manuálisan feltöltött dokumentumot a rendszer nem fogadja el, csak és kizárólag a rendszer által generált dokumentumot lehet beemelni a melléklet oldal tetején található “Támogató köztartozásmentességi igazolás beemelése” gomb segítségével. Az igazolási kérelem beküldésekor validálásra kerül, hogy az OPTEN szerinti támogató köztartozásmentességi igazolása érvényes és aktuális-e még. Köztartozásmentes adózói adatbázisban szereplő szervezetek adott hónap 11-étől következő hónap 10-ig számítanak köztartozásmentesnek. Tehát ha egy támogató köztartozásmentessége az OPTEN-ből 2025. 04. 15-én kerül lekérdezésre, akkor a kérelem 2025. 05. 10-ig küldhető be. 2025. 05. 11-én a támogató adatait frissíteni kell és az újonnan generált köztartozásmentes igazolást kell beemelni a mellékletek közé.

Támogatói e-mail cím aktiválása

Mivel a támogatónak szükséges tudomást szereznie arról, hogy egy sportszervezet milyen adatokkal töltötte ki a támogatási igazolási kérelmet, illetve a cégkapun kívül e-mailben is értesítést küld egy támogatási igazolás szövetség általi kiállításáról a TAO Elektronikus Kérelmi Rendszer, így meg kell bizonyosodni arról, hogy sportszervezet által a támogatási igazolási kérelemben megadott támogatói e-mail címre a TAO Elektronikus Kérelmi Rendszer által küldött e-mailek sikeresen kézbesítésre kerülnek.

Info

A TAO EKR Rendszer által használt e-mail cím: noreply@flexinform.huKérjük ezt az e-mail fiókot a tűzfalon, levelező kiszolgálón megbízható feladóként beállítani!

Amennyiben egy e-mail az adott szakszövetségi TAO rendszerben még nem került aktiválásra, akkor a mezőbe beírt helyes e-mail cím formátum esetén a mező alatt található “AKTIVÁCIÓS EMAIL KIKÜLDÉSE” gombra kattintva van lehetőség a mezőbe beírt e-mail címre egy aktivációs e-mailt kiküldeni.

Info

A támogatási igazolási kérelem egyik beküldési feltétele a támogatói e-mail cím visszaigazoltsága!

Az e-mailben található linkre kattintva az e-mail fiókhoz hozzáférő személy vissza tudja igazolni, hogy az e-mailt megkapta, tehát ez által ez az e-mail a TAO Elektronikus Kérelmi Rendszer által küldött e-maileket tudja fogadni, nem kerül levélszemét/SPAM mappába, a levelező kiszolgáló tűzfala nem szűri meg az e-mailt.

Note

Az aktivációs e-mail kézbesítése levelező kiszolgálótól függően több percet is igénybe vehet, így kérjük lehetőség szerint az aktivációs e-mailt rövid időn belül ne küldjék ki többször, mert a fogadó fél kiszolgálója rövid időn belül kiküldött ugyanolyan tartalmú e-mailek esetén a TAO EKR küldő e-mail címét könnyen SPAM-ként kezelheti.

Ha az e-mail cím aktiválásra került az e-mail cím tulajdonosa által, az aktiváló gomb inaktívvá válik.

Note

Ha az e-mail cím akkor kerül aktiválásra, amikor még a sportszervezeti felhasználó az adott kérelem 1. számú melléklet oldalán van, csak oldalfrissítés után történik meg a gomb inaktívra állítása!

Aktivált e-mail cím esetén újabb aktivációs e-mail kiküldése ugyanarra az e-mail címre nem lehetséges, tehát egy szakszövetségi rendszerben egy e-mail címet csak egyszer kell visszaigazolni a támogatónak.

Az e-mail cím elírása esetén az e-mail cím mezőbe beírt érték a kérelem szerkeszthető állapotában bármikor átírható, átírás esetén az aktivációs e-mail küldése gomb automatikusan újra aktívvá válik.

Sportfejlesztési programmal kapcsolatos közzétételi kötelezettségek

A támogatási igazolási kérelem kiállításának egyik feltétele, hogy a sportszervezetnek meg kell adnia, hogy a támogatási igazolási kérelemmel érintett sportfejlesztési program jóváhagyó határozatát és magát a sportfejlesztési programot milyen publikusan elérhető linken keresztül lehet letölteni.

A sportszervezet ezeket a linkeket a sportszervezeti alapadatok között a közzétételi kötelezettség adatlapon keresztül tudja adminisztrálni: https://flexinform-support.atlassian.net/wiki/spaces/FT/pages/558203091/TAO+EKR+Felhaszn+l+i+K+zik+nyv#Sportszervezet-k%C3%B6zz%C3%A9t%C3%A9teli-k%C3%B6telezetts%C3%A9g

A támogatási igazolási kérelembe a közzétételi kötelezettség adatlapban kitöltött sor hozzáadásos táblázatból az adott évadra vonatkozó, aktív státuszú sorok megfelelő adatai kerülnek beemelésre.

Amennyiben a kérelemben megjelenő adatok nem helyesek, úgy a közzétételi kötelezettség adatlapot szükséges visszanyitni és a vonatkozó adatokat módosítani. Ha az igazoló honlap cím/link megváltoztatásra kerül az alapadat adatlapoknál, akkor a közzétételi kötelezettség adatlap véglegesítésekor frissülni fognak az értékek, azonban amennyiben a véglegesítés úgy történik meg, hogy egy igazolási kérelem adott oldala meg van nyitva, akkor az oldal újratöltése után jelenik meg az új/módosított honlap címe.

Note

A közzétételi kötelezettségnek való megfelelés alapjául szolgáló linkeket a sportszervezetnek kötelessége karbantartani, folyamatosan elérhetővé tenni és változás esetén aktualizálni azt!

Támogatási jogcímekhez kapcsolódó bankszámlaszámok

A támogatási igazolási kérelmek kitöltése során az igényléssel érintett jogcímek esetén a sportszervezetnek egy legördülő menüből ki kell választania az adott évadban az adott jogcímhez rendelt támogatási számlaszámot, melyre a támogató/NAV a felajánlott támogatást utalni fogja.

A bankszámlaszámok a sportszervezeti alapadatok adott évadra vonatkozó bankszámlaszámok adatlapjáról kerülnek betöltésre az igazolási kérelmekbe: https://flexinform-support.atlassian.net/wiki/spaces/FT/pages/558203091/TAO+EKR+Felhaszn+l+i+K+zik+nyv#Sportszervezet-banksz%C3%A1mlasz%C3%A1mai

Mivel egy évadban egy jogcímre csak egy aktív bankszámlaszám létezhet, ezért a szerkesztés alatt lévő bankszámlaszámok esetében mindig csak egy aktív elem lesz található a legördülő menüben. A bankszámlaszám azért nem kerül betöltésre automatikusan, mert így a felhasználónak ki kell választania a legördülőben található elemet és így felül tudja vizsgálni minden egyes kérelem esetében, hogy a bankszámlaszám még helyes-e, aktuális-e.

Bankszámlaszámok változása esetén az alapadat adatlap véglegesítése/újra véglegesítése során a szerkesztés alatt lévő igazolási kérelmek legördülő menüjében frissítésre kerül az újonnan aktívnak jelölt bankszámlaszám. Ha a véglegesítés időpontjában egy kérelem 1. számú melléklete épp meg van nyitva, akkor az oldal frissítése/újratöltése után lesznek elérhetők az újonnan aktívnak jelölt bankszámlaszámok. A rendszer validációval védi, hogy szerkesztés alatt lévő kérelemben ne lehessen kiválasztva inaktívnak jelölt számlaszám.

Note

A támogatási igazolási kérelmek nem küldhetők be úgy, hogy a bankszámlaszám alapadat adatlap nincs véglegesített állapotban, valamint egy támogatási igazolási kérelemben a támogatási igénnyel érintett jogcímen mindenképpen ki kell lenni választva az adott jogcímhez rendelt aktív számlaszámnak!

Támogatási igény megadása, még igényelhető támogatás számítása, frissítése

A támogatási igazolási kérelemben jogcímenként szükséges megadni, hogy az adott támogató az egyes jogcímekre mennyi támogatást kíván felajánlani.

24/A típusú kérelmek esetében az “Igényelt támogatás” mezőben meg kell adni a támogató által felajánlott, kiegészítő támogatással együtt értendő támogatás értékét. Az ebbe a mezőbe beírt érték 87,5%-a osztható szét az egyes jogcímekre.

A táblázatba beírt igényelt támogatás értéke fogja csökkenteni a sportszervezet részére jóváhagyott teljes támogatás értékét.

Az összes teljes támogatás értéke validálásra kerül, hogy az egyes jogcímekre beírt összegek szummájából visszafelé számított kiegészítő támogatással növelt összeg egyezik-e a teljes felajánlott támogatással.

22/C típusú kérelmek esetében a kiegészítő támogatással növelt teljes összeg automatikusan kiszámításra kerül.

A jogcímenkénti támogatási igények megadása alapján a rendszer kikalkulálja, hogy az adott jogcímhez igényelt támogatás alapján mennyi kiegészítő támogatás keletkezik, attól függetlenül, hogy a kiegészítő támogatás nem közvetlenül jogcímhez kapcsolódik. Ez az adat információs jelleggel kerül megjelenítésre.

A még igényelhető támogatás oszlop automatikusan kiszámításra kerül a sportszervezet részére alapidőszakban a jóváhagyott/módosítás során jóváhagyott teljes támogatási értékek alapján, hosszabbított időszakban pedig a hosszabbításban jóváhagyott támogatási igazolással le nem fedett teljes támogatás alapján.

Info

A még igényelhető támogatás folyamatban lévő módosítás esetén is a korábban jóváhagyott támogatás alapján kerül meghatározásra mindaddig, amíg a folyamatban lévő módosítás nem kerül jóváhagyásra. Jóváhagyott módosítás után a szerkeszthető állapotban lévő kérelmek még igényelhető támogatás értékei frissítésre kerülnek!

Note

A korábbi gyakorlattól eltérően a még igényelhető támogatásba beszámításra kerülnek a szerkesztés alatt lévő kérelmekben szereplő támogatási értékek is, így a sportszervezeti ügyintézők egyszerre több kérelem kitöltése esetén is folyamatában nyomon tudják követni, hogy mennyi a még igényelhető támogatás az adott sportfejlesztési program kapcsán!

A jogcímenkénti támogatási igények kitöltése az összes szerkesztés alatt lévő kérelemben frissíti a még igényelhető támogatási értékeket. Megnyitott kérelem esetén, ha több személy több különböző kérelmet szerkeszt egy időben vagy egy személy több munkalapon több különböző kérelmet szerkeszt, a megnyitott ablakban a még igényelhető támogatások frissülése nem automatikus, oldal újratöltés után frissül csak be az érték, de a validáció a háttérben vizsgálja, hogy a kitöltött kérelmek összességét nézve a még igényelhető támogatás nem lett-e túligényelve, tehát olyan nem fordulható elő, hogy egy sportszervezet a párhuzamos szerkesztés miatt a részére jóváhagyott támogatásból magasabb támogatási összegre nyújt be igényt.

Támogató adózó által tett felajánlás részletezése

Ebben a táblázatban egy szövetség részére szükséges adatszolgáltatást kell teljesíteni, amelyben meg kell adni, hogy a támogató adózó a felajánlott támogatást milyen időszakonként milyen értékben tervezi teljesíteni. Ez információt ad a szövetség részére, hogy mely támogatási igazolások esetén mikorra lehet számítani a befolyt összeggel és így kezdeményezni lehet nem teljesülés esetén a támogatási igazolások visszavonását. Amennyiben a felajánlott támogatás pénzügyi teljesülése több részletben történik, úgy a várható utalási adatokat több sorban szükséges rögzíteni.

A támogató adózó által tett felajánlás összege mezőkben megadott értékek összegének egyeznie kell 24/A típusú támogatás esetén a teljes felajánlott összeg értékével, 22/C esetén pedig a jogcímenkénti részletező táblázatba beírt teljes támogatási összegekkel.

Igazgatási díjak számítása, fizetése és fizetésének igazolása

Mind 22/C, mind 24/A típusú igazolási kérelmek beküldési feltétele az adott igazolási kérelemben igényelt támogatás alapján a 39/2011. (VI. 30.) NEFMI rendeletben szereplő támogatási sávok alapján meghatározott igazgatási díj megfizetése. 39/2011. (VI. 30.) NEFMI rendelet

MLSZ, MKSZ szövetségek esetén kötelező bankkártyával kiegyenlíteni az igazgatási szolgáltatási díjat, a kérelem csak akkor küldhető be, ha a beküldés pillanatában kalkulált igazgatási díj megfizetésre került sikeres kártyás tranzakció keretén belül. Kártyás fizetés során az igazgatási díj befizetését igazoló bizonylat mellékletkategóriához automatikusan betöltésre és generálásra kerül a tranzakció adatait tartalmazó bizonylat. Azon szövetségek esetén, ahol nem kötelező a kártyás fizetés, kártyás fizetés során beemelésre kerül ugyanúgy a mellékletek közé a tranzakció adatait tartalmazó bizonylat, de azon sportszervezetek, akik nem kártyás tranzakcióval egyenlítik ki az igazgatási díjat, a mellékletkategóriához feltöltött utalási bizonylattal tudják bizonyítani a fizetés tényét.

3. oldal - 2. számú melléklet

Ezen az oldalon a 2. oldalon megadott, jogcímenkénti támogatási igények alapján kerül kiszámításra, hogy az adott jogcímre jóváhagyott/módosítással jóváhagyott támogatás alapján az igényelt támogatásnak milyen közvetlen támogatás, 1%, közreműködői díj tartalma van és az adott jogcímre vonatkozó intenzitás alapján mennyi önrész megfizetése kapcsolódik az igényelt támogatáshoz.

Az “Önrész forrása” oszlopban nyilatkoznia kell a sportszervezetnek, hogy az önrésszel terhelt igényelt támogatás esetén az önrész forrását milyen forrásból fogja biztosítani a sportszervezet. 100% intenzitás esetén az önrész forrása mezőben nem releváns értéket szükséges beállítania.

Az itt kalkulált értékek adják az alapját a támogatási igazolásban szereplő értékeknek, szóval érdemes a támogatóval kötött támogatási szerződést ezen táblázatban kalkulált értékek alapján megkötni, figyelembe véve a kerekítésből adódó eltéréseket.

Note

Egy összegben, kiegészítő támogatással együtt felajánlott támogatás több jogcímre való szétbontása esetén a támogatási igazolásban szereplő értékek meghatározásakor a jogcímenként megadott teljes támogatásból visszafelé számolt értékek a matematikai kerekítés szabályait alkalmazva 1-2 Ft eltérést adhatnak, ezért javasoljuk a támogatóval kötött szerződés előtt kikalkulálni a támogatási szerződésben rögzített értékeket!

4. oldal - Kiegészítő támogatás

A kiegészítő támogatás oldalon van lehetőség megadni, hogy a támogató által felajánlott támogatáshoz kapcsolódó kiegészítő támogatásnak ki lesz a kedvezményezettje és a kiegészítő támogatást milyen formában kívánja felajánlani a támogató.

Kiegészítő támogatás jogosultjának kiválasztása

A kiegészítő támogatás jogosultjának meghatározása esetében az alábbi opciókra van lehetőség:

  • Szakszövetség: a kiegészítő támogatást az adott szakszövetség adatai kerülnek beemelésre a kiegészítő támogatás adatai közé, a kiegészítő támogatást az adott szakszövetség fogja kapni

  • Ezen sportszervezet: a kiegészítő támogatást a támogatási igazolási kérelmet beküldő sportszervezet kapja, a sportszervezet adatai az alapadat adatlapokból kerülnek beemelésre

  • Bankadós: bankadós támogatási igazolási kérelem esetén kerül automatikusan beállításra, ilyenkor nem kerülnek validálásra a kiegészítő támogatás jogosult adatai, mivel bankadós típusú kérelem esetén 0 Ft a kiegészítő támogatás, így azt nincs is kinek felajánlani

  • Egyéb: ebben az esetben annak a szervezetnek az adószámát kell beírni, amelyik a kiegészítő támogatás kedvezményezettje lesz. Csak olyan sportszervezetnek lehet felajánlani a kiegészítő támogatást, amelyik az adott szakszövetség adott évadában élő sportfejlesztési programmal rendelkezik (élő = jóváhagyott vagy hosszabbítás jóváhagyott).

Note

Kérjük vegyék figyelembe, hogy a kiegészítő támogatás kedvezményezettjének mind “Ezen sportszervezet”, mind “Egyéb” esetben véglegesített alapadat adatlapokkal kell rendelkeznie, mert ezekből az adatlapokból kerülnek beemelésre a kiegészítő támogatáshoz szükséges adatok (kiegészítő támogatás számlaszáma, sportszervezet székhely adatok)

5. oldal - Nyilatkozatok

Az igazolási kérelem benyújtásához kapcsolódó nyilatkozatok kerülnek megjelenítésre/generálásra. A képviselő neve a sportszervezet kapcsolattartók adatlapból, az aktív státuszú és aláírónak jelölt sorból kerül beemelésre.

6. oldal - Mellékletek

Ezen az oldalon van lehetőség a támogatási igazolási kérelmekhez a jogszabályban előírt mellékleteket csatolni, illetve itt kerül megjelenítésre, hogy a sportszervezet alapadat adatlapjai között a sportszervezet köztartozásmentességi igazolása, cégkivonata/bírósági bejegyzése, számviteli beszámoló igazolása milyen időintervallumban érvényes.

A következő mellékletek feltöltése/beemelése szükséges az egyes kérelmekhez:

  • Igazgatási díj befizetését igazoló bizonylat: mind 22/C, mind 24/A típusú kérelem esetén kötelező melléklet. MLSZ, MKSZ szövetségek esetén csak és kizárólag kártyás fizetéssel lehet kiegyenlíteni az igazgatási díj fizetési kötelezettséget, az erről szóló banki bizonylatot a rendszer automatikusan legenerálja és beemeli a mellékletkategóriához.

  • Támogató köztartozásmentességét igazoló dokumentum: mind 22/C, mind 24/A típusú kérelmek esetén kötelező melléklet.

  • Együttműködési megállapodás és szándéknyilatkozat: mind 22/C, mind 24/A típusú kérelmek esetén csatolni kell. Ezzel a dokumentummal lehetséges bizonyítani hogy a támogató szervezet és a sportszervezet egymással megegyezett a támogatás biztosítása és fogadása kapcsán.

  • Együttes kérelem: csak 24/A típusú kérelem esetén csatolandó melléklet, melyhez szükséges nyomtatványt a rendszer docx formátumban generálja. Mindkét fél általi aláírás után a dokumentumot fel kell tölteni az adott igazolási kérelemhez.

  • Szponzori szerződés: mind 22/C, mind 24/A típusú kérelem esetén feltöltendő, ha a kiegészítő támogatásnál szponzori típus került beállításra. Szponzori szerződés sablonról egyedileg szükséges gondoskodnia a sportszervezetnek és a támogató szervezetnek. 22/C bankadós típusú kérelem esetén nem szükséges feltölteni, mivel nincs kiegészítő támogatás.

  • Kiegészítő támogatási szerződés: mind 22/C, mind 24/A típusú kérelem esetén kötelezően feltöltendő melléket, ha a kiegészítő támogatás típusánál támogatás jelleg került kiválasztásra. A nyomtatványt a rendszer docx formátumban generálja. Mindkét fél általi aláírás után a dokumentumot fel kell tölteni az adott igazolási kérelemhez. 22/C bankadós típusú kérelem esetén nem szükséges feltölteni, mivel nincs kiegészítő támogatás.

  • Nehéz helyzetben lévő vállalkozás nyilatkozat: mind 22/C, mind 24/A típusú kérelem esetén kötelezően feltöltendő melléklet, ha az igényelt támogatás képzés vagy üzemeltetés jogcímet érint.

  • Egyéb dokumentumok